31. Haftanın başlıkları

31. Hafta başlıklarına göz atalım

Tesla SolarCity’i 2.6 milyar dolara satın alıyor

Tesla bir süredir peşinde olduğu, bizzat kurulmasına destek verdiği, kuzeni Lyndon Rive‘a ait güneş paneli sistemleri üreten SolarCity firmasını 2.6 milyar dolara satın almak için anlaştı.


Türk uzay şirketi Sierra Nevada’yı duydunuz mu?

Sierra Nevada Corporation (SNC) 1963’de Amerika’nın Nevada eyaletinde Sparks şehrinde kurulmuş uzay, havacılık ve elektronik üzerine çalışmalar yapan bir firma. Şirketin bugünkü sahiplerinden Fatih Özmen Türkiye doğumlu. Nevada Reno Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. Özmen 1981’destajyer mühendis olarak girdiği firmayı 1994’de eşi Eren Özmen‘le birlikte satın aldılar.

Transit Elevated Bus

Çinlilerin altından otomobil geçen dev otobüs projesi adım adım ilerliyor

Çinlilerin 2010 yılında olarak ortaya attıkları “Yükseltilmiş Transit Otobüs / Transit Elevated Bus (TEB)” projesi gün geçtikçe ilerliyor.

Üniversiteli gençlerden bütün üniversiteler için “etkiNNlik”

Üç üniversite öğrencisi tarafından bütün üniversitelerdeki etkinliklere tek bir yerden ulaşmayı sağlamak amacıyla 2015 sonlarında başlanan “etkiNNlik” geçtiğimiz hafta beta olarak açıldı.

Toz boyutundaki kablosuz sensör organları izleyip protezleri kontrol edilebilecek

Neredeyse bir toz kadar küçük olan kablosuz sensörler bir gün insan vücuduna yerleştirilerek organları ya da protezleri kontrol edebilecek.

Facebook 2 bin metrekarelik donanım laboratuvarı “Area 404″ü tanıttı

Sosyal medya devi Facebook milyarlarca insanın kullandığı mobil uygulamalardan sağladığı reklamlarla tonla para kazanan bir yazılım şirketi olsa da o aynı zamanda bir donanım firması. Şimdi bunu kanıtlayacak bir donanım laboratuvarı da var.

MIT sıradan videolardaki objelere dokunmanızı sağlayan bir bilgisayar tekniği geliştirdi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı tarafından geliştirilen bir bilgisayar tekniği mevcut videolardaki objeleri interaktif olarak hareket ettirmeyi sağlıyor.

Apple 200 bin dolarlık açık bulma programı başlattı

Apple ürünlerindeki olası açıkları tespit edip raporlayacak hacker ve araştırmacılar için 200 bin dolara varan nakit ödeme teklif ediyor.

Apple yapay zeka girişimi Turi’yi 200 milyon dolara satın aldı

Apple yapay zeka üzerine çalışan Seattle merkezli Turi girişimini satın aldı.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...