Çinlilerin altından otomobil geçen dev otobüs projesi adım adım ilerliyor

Çinlilerin 2010 yılında olarak ortaya attıkları “Yükseltilmiş Transit Otobüs / Transit Elevated Bus (TEB)” projesi gün geçtikçe ilerliyor.

Üretici firma daha 2 ay önce sadece maket görüntüler yayınlamışlardı. Projenin devam ettiğini görmek sevindirsede bu kadar kısa sürede deneme sürüşlerine başlanması beklenmiyordu. Çinli Xinhuanet sitesinde yayınlanan habere göre TEB-1 isimli tek vagonlu prototip otobüs Çin’in kuzeyindeki Hebei eyaletine bağlı Qinhuangdao şehrinde testlere başladı.


TEB Çinin (ve bütün dünyanın) katlanarak artan toplu taşıma problemine farklı bir çözüm sunuyor. Genişliği 7.8 m ve yüksekliği 2.2 m olan araç alt kısmından yan yana iki otomobilin geçebileceği, iki şeriti kaplayacak büyüklükte devasa bir otobüs şeklinde tasarlanmış.

Geniş iç yapısı ve tasarımıyla bir otobüsten çok daha fazlası olan 300 yolcu kapasiteli bu araç normal karayoluna döşenmiş özel bir ray üzerinde hareket ediyor. Elektrikle çalışan araç ve saatte 65 km/saat hıza çıkabiliyor.

Transit Elevated Bus

 

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...