YouTube’daki zararlı içerikli “çocuk kanalları” tehlike saçıyor

YouTube’da çocuklara yönelik hazırlanmış(!) pek çok kanal zararlı içeriklerle yavrularımızın geleceğini karartmak için çalışıyor. En hafif tabiriyle reyting için özellikle hazırlanmış cinsel öğelerin bulunduğu bu çirkin videolar aslında günümüzün en vahim problemlerinden birine, sapkın cinsel hareketlere hizmet ediyor.

Pek çok ebeveynin kontrol etmediği bu videolar yüzbinlerce takipçiye sahip yetişkinler tarafından hazırlanıyor. Hatta baba-kız olarak hazırlanan videolarda bile çok sayıda çirkin unsurlar bulunabiliyor. Videoyu sunanların yetişkin olması ebeveynlerde güvenli olabileceği hissiyatını uyandırıyor ancak aşağıda görüntülerini göreceğiniz üzere 14 dakikalık tek bir videoda bile çok sayıda cinsel unsur, şiddet, kafa-kol koparma gibi tehlikeli görseller mevcut. Bu görsellerin basit çizgiler şeklinde olması hem YouTube’un filtresinden, hem de ebeveynlerin gözünden kaçmasını sağlıyor. Bu basit çizgiler videoları izleyen küçük yaştaki çocuklar üzerinde ergen ve yetişkin yaşlarında büyük psikolojik problemlere davetiye çıkarabiliyor.


Bu videoların daha çok izlenebilmesi için kapak fotoğraflarının özenle seçilmesi videoyu yayınlayanların kasıtlı davranışlarını da ortaya koyuyor. Aşağıdaki görsellerde sadece kapak fotoğrafları bile videolardaki kötü niyeti açıkca gösteriyor.

Yukarıda soldaki kapak görseli videoda bu şekilde bulunmuyor. Kasıtlı olarak daha fazla izlenebilsin diye yeniden düzenlenmiş. Sağdaki video başlığı ise adam öldürmek gibi korkunç bir fiili bir oyun maskesiyle normalleştiriyor.

Kafası kopmuş, kan fışkıran “basit” bir çizim değil mi? Diğer resimlere de göz atın o zaman.

Yine kafası kopmuş ve kan fışkırıyor. Çizim daha detaylı. Bu videoları izleyenler çocukların psikolojisi, bilinçaltı ne olacak? Üstelik bunu hazırlayan yetişkin bir “baba”.

Bu kez de eli kopmuş ve kan fışkıran bir adam resmi.

Yukarıdaki görselde çıplak bir kadın çizimi yer alıyor. Oyun(!) gereği bu kadına bir iç çamaşırı çizilmesi gerekiyor. Bu görsel oyunu hazırlayanlar tarafından mahsus seçilmiş çünkü bu görevi tamamladıklarında oyunda yeni bir level açılıyor. Videoyu hazırlayan yetişkin ve baba olan şahıs bu görselin çocukların ilgisini çekeceğini bildiğinden yazının başında paylaştığımız görselde görüldüğü üzere çizimi ayrıca yeniden yaparak bu kez kırmızı bir çamaşır çizmekte mahsur görmemiştir.

Örnekler maalesef tek bir kanalla sınırlı değil. Yine bir yetişkinin çocuklara yönelik(!) hazırladığı başka bir YouTube kanalında da benzer içerikler bulmak mümkün. 792 bin takipçisi olan bu kanalın pek çok videosu milyonlarca kez izlenmiş.

Videolara gelen yorumlardan ziyaretçilerin hemen hepsinin küçük yaşta çocuklar olduğu anlaşılıyor.

Oyun kanalı değil cinsel sapkınlık propagandası

Başka bir YouTube kanalında hemen her videoda çocuklar için birbirinden korkunç tuzaklar bulunuyor. Basit çizimlerden oluşan oyunlar maskesi altında birbirinden iğrenç mesajlar küçük beyinlere kazınıyor.

Bu kanal da yazının başında bahsettiğimiz oyun için benzer bir çizimi kapak fotoğrafı yaparak video hazırlamış. Maksat daha çok çocuğa bu zehri empoze etmek.

Çocuklara yönelik videolarda yine özellikle seçilmiş cinsel çağrışımlı bir kapak görseli. Üstelik bu videoyu hazırlayan yetişkin bir kadın. Aynı kadının hazırladığı başka bir videoda çıplak bir erkek çizimi var. Bu resimde erkeğin cinsel organının kesilmesi gösterilmiş ve bu video 14 milyon kez izlenmiş. Kanalda buna benzer başka videolar da mevcut. Fazla lafa gerek yok.

Bu bir kaç örnekte açıkça anlaşıldığı üzere bu tarz videoların çocukları “eğlendirmek” ile alakası yok. En basit şekliyle reyting ve para kazanmak uğruna çocukların geleceklerinin, psikolojilerinin feda edildiği bu çirkin videolar burada adını zikretmek istemediğiz bazı sapkın faaliyetleri desteklemek, bu faaliyetleri ilerleyen zamanda normalleşmesini sağlamak amacıyla kasıtlı olarak sosyal medyaya yayılıyor.

Aşağıda aynı kadının yaklaşık 2 milyon kez izlenen başka bir videosundan kesitleri inceleyelim:

Ekrandaki bazı şekillerin silinerek oynandığı bu oyunda küçük bir çocuğun bir yetişkini gizlice izlediği ortaya çıkıyor.

Bu çizim gayet masum görünüyor öyle değil mi? Elinde rengarenk balonlar olan bir kadın çizimi. Bir çocuk oyununda normalde kadının elindeki balonların silinmesini beklersiniz ancak hiç de öyle olmuyor.

Güya çocuklar için hazırlanmış bu oyunda ilerlemek için kadının kıyafetinin silinmesi gerekiyor. Videoyu hazırlayan yetişkin birey gayet normal bir şey gibi oyuna devam ediyor. Oyun maalesef burada da bitmiyor. Görseldeki kadın figürün iç çamaşırındaki balonların da silinmesi gerekiyor. Neden bu kadar detaylı bir şekilde anlattığımızı sonraki görsellerde anlayacaksınız.

Profesyonel yetişkin(!) güya çocuklar için hazırlanmış bu oyunda bu kez kadının iç çamaşırlarını siliyor ve aslında o kişinin kadın olmadığı anlaşılıyor.

Bir kadın görünümünün altından erkek çıkması ve bunun eğlenceli bir şeymiş gibi yansıtılması çocuklar için uygun bir içerik midir yoksa bu gelecek nesilleri olumsuz etkilemek için kasıtlı olarak yapılmış bir video mudur? Eğer abarttığımızı düşünüyor ve bu videonun sapkın cinsel hareketlerle alakası yok diyorsanız videodaki hemen bir sonraki aşamayı aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Gökkuşağının hangi sapkınlık için simge olduğu herkesçe malum. Yazının başından itibaren anlatmaya çalıştığımız şey işte bu.

Masum çocukların yorumlarda “abla abla” diye çağırdıkları bu sorumsuz, ark niyetli yetişkinlerin kurduğu tuzaklardan çocuklarımızı korumamız gerekiyor. Sadece şu yukarıdaki dört videonun kapak fotoğrafları bile içlerinde ne gibi tuzaklar barındırdığını anlatmaya yetiyor aslında.

YouTube, TikTok ve belki de ismini ebeveynler olarak bilmediğimiz pek çok sosyal medya ortamı çocuklarımız için büyük tehlikelerle dolu. Bu konuda uzman bir psikoloğun görüşlerine aşağıda yer veriyoruz:

İnci Peşkircioğlu
Çocuk ve Ergen Psikoloğu

Çevrimiçi ortamları bir ormana benzetecek olursak, burada çocuğumuzun görmesini, sevmesi istediğimiz bir çok canlı olacaktır. Renkleri harika kuşlar, sayısız güzellikte ağaçlar peki ya aynı ormanda vahşi hayvanlar, tehlikeli çukurlar ve girilmez alanlar varsa yine de çocuğumuzun tek başına bu ormana girmesine izin verir miyiz?

Hepimiz artık biliyoruz ki çevrimiçi ortamlar özellikle çocuklar için tehlikelerle dolu. Biz yetişkinler olarak kendi hür irademize, karakterimize ve değerlerimize uygun seçimler yapıp bu içerikleri görmeyebiliyoruz ama çocuklarımız henüz bu yetkinliğe sahip olacak gelişim seviyesinde değiller. Pandemi ile birlikte evlerde daha fazla vakit geçirilmesi çocuklar da zamanla bir bağımlılık haline dönüşen internet kullanımı da beraberinde getirdi. Ebeveynlerin adeta bir bakıcı olarak görüp bu şekilde kullandığı tablet, telefon ve bilgisayarlar çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlıkları için tehdit oluşturacak noktaya geldi. YouTube’da yer alan bir çok içerik üreticisi şu an internette normalden daha fazla vakit geçiren, bir ebeveyn denetimine tabi tutulmayan ve merak duygusu çok fazla olan çocukları hedef almış durumdadır.

Biz ebeveyn olarak çocuğumuza şiddet ve cinsellik içeren görselleri ya da eşcinselliği çağrıştırıcı öğeleri göstermiyoruz. Bunlarla karşılaşsınlar da istemiyoruz ve çocukları koruduğumuz bu görseller bir anda karşılarına çıktığında ne olduğunu bilmedikleri bu alana dair bir merak duyuyor ve içgüdüsel bir şekilde tıklıma ihtiyacı hissediyorlar ya da tıklamalara bile gerek yok çünkü içerik üreticileri kullandıkları görseller, belli anahtar kelimeler ile birlikte çok rahat bir şekilde çocuklar yönelik içeriklerin içerisinde sızıp otomatik oynatma listelerinde kendilerine yer bulabiliyor. İçerik üreticilerinin çocukları hedef alarak yaptıkları bu girişimlere karşı bizler ebeveynler olarak hazırlıklı olmalıyız. Bu tarz görseller ile bir anda karşılaşan çocuklarda travma yaşama ihtimalinin yanında ergenlik ve yetişkinlikte farklı sorunların da ortaya çıkması muhtemeldir. Bunun yanında yapılan çalışmalar gösteriyor ki belli aralıklar şiddet veya cinsellik içeren görüntülere maruz kalan çocukların ‘önbeyin’ olarak adlandırdığımız beynin yapısında belli oranlarda küçülme meydana gelmektedir.

Sağlıklı bir yetişkinlik için sağlıklı bir çocukluğun şart olduğunu asla unutmamalıyız. Çocuklarımızı bu tehlikelerden korumak, ebeveyn filtreleri yerine ebeveyn denetimini arttırmak, mümkünse minimum 15 yaşına kadar sosyal medyadan uzak tutmak çocuklarımızın sağlıklı fiziksel ve ruhsal gelişimi için çok önemlidir.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...