Baidu otonom minibüsleri, önümüzdeki yıl Japonya sokaklarında olacak

Otonom araçlar söz konusu olduğunda bütün dikkatleri batıdaki Tesla, Uber ve Waymo gibi teknoloji şirketleri çekerken doğuda da takip etmeye değer gelişmeler yaşanıyor. Çinli teknoloji firması Baidu 100. otonom minibüsünü ürettim hattından indirdi. Yakında Çin ve Japonya sokaklarında bu araçlar dolaşacak.

14 kişilik Apolong minibüsü 4. seviye otonom teknolojiye sahip. Bu da coğrafik olarak belirlenmiş alanlar içinde aracın tamamen sürücüsüz olarak çalışabileceği anlamına geliyor.


Apolong’lar pek yakında başkent Pekin ve Şangay, Xiongan, Pingtan, Wuhan şehirlerinde kullanılacak. Ayrıca şirket SoftBank’ın otomotiv araç kolu SB Drive ile ortaklık yaptıklarını ve 2019’un başlarında Tokyo ve diğer Japon şehirlerine bu araçları getireceğini duyurdu.

 

Minibüsler Baidu’nun geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen açık otonom sürüş platformunun son versiyonu olan Apollo 3.0’a sahip olacak. Güncel versiyonda vale park etme desteğine de kavuşan bu açık platform Jaguar, Land Rover, Hyundai, Honda ve Ford’un da dahil olduğu 116 iş ortağı ile oldukça rağbet görüyor.

Bu gelişmeler Baidu’nun ABD’deki otonom araç şirketleri üzerinde bir avantaj kazanmasına yardımcı olup olmayacağını zaman gösterecek. Waymo, kendi kendine giden minivanlarıyla gerçek yollarda beş milyondan fazla kilometreyi kapsayan testler gerçekleştirdi. Waymo teknolojisinin rakiplerinin önünde olduğuna inanılıyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...