Ford’un yeni sürücüsüz otomobili neredeyse normal bir otomobil gibi görünüyor

Ford, daha güçlü bilgisayar sistemiyle ve entegre edilmiş sensörlerle geliştirilmiş Fusion Hybrid’in ilk görüntülerini basına sundu.

Şirketin yayınladığı bültende sürücüsüz ilerleyebilen otomobilde Fusion Hybrid platformunun yükseltilmiş bir sürümünün kullanıldığı, araçtaki bilgisayar ve elektronik donanımın üretime yakın olduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca Ford’un yakın zamanda 150 milyon dolar yatırım yaptığı Velodyne şirketinin ürettiği düşük profilli LIDAR sistemlerinin de kullanıldığı belirtiliyor.


Kameraların ve diğer parçaların tavan raylarına yerleştirilerek daha az göze batması sağlanan araç normal bir otomobile oldukça yakın bir görüntü veriyor. 2013’ten beri kullanılan eski sürücüsüz Fusion modellerinde en az dört hantal LIDAR birimi bulunuyordu. Ford bu sayıları ikiye düşürmeyi başardı. Bagajda kurulu ağır bilgisayar navigasyon, nesne tanıma, yapay zeka ve görüntü işleme üzerine saatte bir terabayt veriyi işleyebiliyor.

Yeni Fusion, Ford’un bu yılın başlarında ortaya koyduğu “2021 yılına kadar, yüksek hacimli, SAE-4 seviyesinde otonom araç üretme” hedefine doğru attığı başarılı bir adım. Firma bu araçlardan 90 tane üretmeyi ve bunları Arizona, Kaliforniya ve Michigan’da test etmeyi planlıyor.

SAE: Amerikan menşeili “Otomotiv Mühendisleri Topluluğu”dur. Sürücüsüz otomobiller için 0-5 arasında seviyeler tanımlamıştır.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...