Hollywood filmlerindeki devasa robotlar gerçek oldu

Hollywood’un bilim kurgu filmlerinde görmeye aşina olduğumuz insan pilotlar tarafından kullanılan devasa robotların bir benzeri Güney Koreli bir robotik şirketi tarafından gerçekleştirildi.

Hankook Mirae Technology ilk prototip pilotlu mech’ini piyasaya sürdü. Method-2 isimli robot Matrix ve Avatar filmlerinde yer alan robotlara epey benziyor.


Yaklaşık 4 m boyunda, 1.3 ton ağırlığında olan robot 130 kg’lık hareketli metal kollara sahip. Şirketin yayınladığı bir bildiride başkan Yang Jin-Ho “Robotumuz dünyanın ilk insanlı iki ayaklı robotudur ve insanların gidebileceği korumasız, aşırı tehlikeli alanlarda çalışmak üzere üretilmiştir” dedi.

Şirket, Transformers, Robocop ve Terminator filmlerinde çalışan özel efekt uzmanı Vitaly Bulgarov’un yardımıyla bu robotu geliştirmek için 2014’ten bu yana 200 milyon dolardan fazla harcama yaptı.

Method-2 yakın bir gelecekte sahada istihdam edilmeyecek. Ancak dev makine gelişmekte olan mech teknolojileri için bir test altyapısı görevi üstlenecek. Bu tarz robotlar inşaat, kargo yüklemesi, arama-kurtarma operasyonları ve askeri alanlarda kullanılabilir.

Matrix Revolutions filminden bir sahne

Avatar filminden bir sahne

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...