Otopark.com’dan zaman makinesi testi: Tesla Model S 85 D

Otomobil tutkunu gençlerin 90’lardan bu yana devam ettirip nihayetinde profesyonel bir otomobil test platformu haline getirdikleri Otopark.com kullanıcılarının yoğun isteği üzerine bir süredir 2. el araç testleri yapıyor. Bu hafta Tesla Model S 85 D modelini deneyen profesyoneller aracın performansından ve sunduğu teknolojik özelliklerden o kadar memnun kaldılar ki daha ilk dakikalarda çocukluklarına döndüler.

Türkiye’de çok yaygın olmayan Tesla otomobilleri tamamen elektrikli olarak çalıştığı için 4.4 saniye gibi mükemmel bir 0-100 km hızlanma süresine sahip. Maksimum hızı ise yazılımla 250 km/s olarak sınırlandırılmış. Gaz pedalına basıldığında daha ilk saniyede maksimum güç aktarabilen ve 4 çeker olan araçların bakım maliyetleri sanılanın aksine oldukça düşük. Biri önde biri arkada iki elektrik motoru olan araçta klasik içten yanmalı araçlardaki kadar parça olmadığından bakımı daha kolay sağlanıyor.


Otopark.com ekibi Tesla’nın verdiği heyecanla diğer araç testlerindeki kadar hassas olarak iç mekana değinemedi. Tesla’nın hem ekran tasarımında hem de iç mekanda “minimal” bir tasarıma sahip olduğunu belirten ekip orta konsol yerini tutan “devasa” dokunmatik ekranın oluşturduğu tezatı es geçti.

110 Bin Euro civarında satılan Tesla’lar için MTV ödenmiyor. Elektrikli araçlarda “motor silindiri” olmadığından ve Motorlu Taşıtlar Vergisi sadece silindirli araçlara göre düzenlendiğinden bu araçlardan MTV vergisi alınmıyor.

Kaynak: Otopark.com

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...