TSK uydusu Göktürk-1 bugün fırlatılacak

Göktürk-1 uydusu Türkiye saati ile 16:51:44’de Fransa’nın denizaşırı toprağı olan Brezilya’nın kuzeyindeki Fransız Guyanası’ndan fırlatılacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri için büyük önem taşıyan uydu Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın bir projesi olarak TAI, Aselsan, Tübitak, UAKAE, Roketsan gibi Türk ortakların katılımı ve Thales Alenia Space sorumluluğunda yürütüldü. Üretim ve testlerine 2010 yılında başlanan sivil ve askeri uygulamalar için yüksek çözünürlüklü optik kameraya sahip olan uydu 2012’de fırlatılan Göktürk-2 uydusuyla birlikte Türkiye’nin uzaydaki gücünü artıracak.


Göktürk-1’in entegrasyon ve çevresel test faaliyetlerinin Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tesislerinde kurulan Türkiye’nin ilk milli Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştirildiği ifade edildi. Yörünge testleri ve kabul aşamalarının tamamlanmasının ardından envantere alınacak olan uydu Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Keşif Uydu Tabur Komutanlığı tarafından kumanda ve kontrol edilecek.

Kaynak: İHA

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...