Apple 200 bin dolarlık açık bulma programı başlattı

Pek çok teknoloji firmasının aksine Apple açık bulma konusunda şimdiye kadar dışardan gelecek bir yardıma kapılarını açmamıştı. TechCrunh‘da bugün yer alan habere göre Apple’ın Güvenlik Mühendisliği biriminin başındaki Ivan Krstic bu anlayışı değiştirdi. Firma Apple ürünlerindeki olası açıkları tespit edip raporlayacak hacker ve araştırmacılar için 200 bin dolara varan nakit ödeme teklif ediyor.

Securosis CEO’su ve iOS güvenliği analisti Rich Mogull‘a göre oldukça Apple bu programla yüksek ödemeler yapmak zorunda kalabilir diyor. Ancak Apple “açık bulma” programının sınırlarını belirtmek için araştırmacılara yönelik özel bir liste üzerinde çalışıyor. Örneğin iCloud hesaplarına izinsiz giriş konusundaki açıklar bu ödülün en düşük parçasını oluşturuyor.


Apple’ın sunduğu 200 bin dolarlık teklif ticari bir şirket için büyük olsa da FBI’ın 1 milyon dolarlık teklifi yanında küçük kalıyor. Geçen sene San Bernardino‘da meydana gelen cinayetlerde katillerden birine ait iPhone’un hacklenmesi için FBI böyle bir ödül koymuştu.

Twitter son iki yılda açıklar için 322 bin dolar öderken Instagram 10 yaşındaki Finli bir çocuğa yine aynı nedenlerden 10 bin dolar ödemişti.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...