6 yaşındaki velet oyuncak incelemeleriyle YouTube’dan bir yılda 11 milyon dolar kazandı

Televizyon izleyiş şekliniz değişti mi? Belki siz de haberler dışında neredeyse hiç TV izlemiyor, takip ettiğiniz bir kaç diziyi de bilgisayar üzerinden fırsat bulduğunuz zaman izliyorsunuz. Hatta vloglara dizilerden daha fazla ilgi gösteriyorsunuz. Bu yeni duruma sizden daha evvel uyum sağlayan birileri var: çocuklar!

Eskiden günün çok erken saatlerinde ve cumartesi-pazar günleri yayınlanan çocuk kuşaklarını beklemekten içi giden çocukları günümüzde sayıları onlarca olan tematik çocuk kanalları da paklamıyor artık. Onlar da bizim gibi istedikleri şeyi istedikleri zaman izlemek istiyorlar ve karşılarında kendilerine çok benzeyen, kendileri gibi olan bireyleri yani çocukları görmek istiyorlar.


Bu yazının konusu olan 6 yaşındaki Ryan çocukların izlemeye doyamadığı Ryan ToysReview isimli YouTube kanalının yıldızı. Ebeveynleri 3 yaşından beri onun oyuncaklarla olan videolarını düzenli olarak YouTube’da yayınlıyor. 10 milyonu aşkın abonesi olan Ryan sadece bu yıl YouTube’dan 11 milyon dolar elde etmiş.

Soyadı ve yaşadığı yer özenle gizlenen Ryan’ın kanalında oyuncak açma videoları yayınlanıyor. Dev sürpriz yumurtalar, kamyonlar, trenler, oyun hamurları kısaca günümüzde bir çocuğun hayalini süsleyen neler varsa hepsini Ryan’ın kanalında bulmak mümkün.

2016 Ocak ayında 1 milyon aboneye ulaşan Ryan, bir yıl sonra 5 milyonu geçti ve şimdi 10 milyon 149 bin aboneye sahip durumda.

Pek çok taklitçisi bulunan kanalın ülkemizde de benzerlerini görmek mümkün. Hatta oyuncak kanalını doğrudan kendileri işleten yani kamera önünde bulunan yetişkinler de mevcut.

Kaynak: Washington Post

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...