Vivo akıllı telefonlarda parmak izi okuyucu ekranın üzerinde olacak

2014 yılının ilk çeyreğinde dünyanın en büyük mobil cihaz markaları arasında beşinci sırada yer alan Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo, doğrudan ekran üzerinde entegre bir parmak izi algılayıcıya sahip telefonlar üretmeye başlayacak. Dolayısıyla, ekranın altında ya da arka yüzünde ayrı bir yere ihtiyaç duyulmayacak.

Dizüstü bilgisayarlar için touchpad dahil olmak üzere dokunmatik giriş arabirimi bileşenleri üreten Synaptics bu hafta başlarında ıslak elle bile 1 mm cam yüzeyden parmakları tarayabilen optik bir parmak izi sensörü geliştirdiğini duyurdu. Ayrıca firma geliştirdiği Clear ID sisteminin, Apple’ın derinlik kamerası gerektiren Face ID’sinin iki katı kadar hızlı olduğunu iddia ediyor.


Analist Patrick Moorhead, yeni parmak izi algılama teknolojisini denedi ve çok etkilendiğini sosyal medyada belirtti:

Moorhead, cihazın kilidini açmadan parmak izi algılama komutunu çalıştırmak için donanımsal bir düğmeye basmak gerektiğini söyledi. Bu mekanizma ilerde tamamen kesintisiz bir deneyim sunacak şekilde güncellenecektir.

Yeni sensör Vivo’nun telefonları için daha çekici tasarımlar geliştirmesini sağlayacak. Halihazırda çerçevesiz pek çok modeli bulunuyor ancak bunların arka yüzlerinde bulunan parmak izi sensörü artık ekrana gömülü olacak. 2018’te daha güzel telefon tasarımları bizi bekliyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...