Microsoft uzun vadeli ortaklık için Xiaomi’ye patent satıyor

Xiaomi Microsoft'tan patent satın alıyor

Microsoft 1500 civarında patentini Çinli üretici Xiaomi’ye satıyor. İki firma bu patent satışını uzun vadeli bir ortaklığın başlangıcı olduğunu söylüyor.

Bu anlaşma aynı zamanda iki firma arasında çapraz lisans düzenlemesini de içeriyor ve Xiaomi’nin tablet ve telefonlarında Microsoft’un Office ve Skype gibi yazılımlarının da kurulu olarak gelmesini taahhüt ediyor.


Her iki şirket anlaşmanın mali şartlarını görüşmek üzere çekildiler. Xiaomi başkan yardımcısı  bu anlaşmanın iki şirket arasındaki çok büyük bir iş birliği olduğunu belirtti.

Analistler Xiaomi’nin amacının patent koruması altına girerek uzun süren yasal savaşlardan korkmadan Çin dışındaki markette büyük bir oyuncu olmak istediğini söyledi.

İngiltere merkezli analiz Sameer Singh “bu anlaşma sadece batı pazarına taşınmak için yeterlidir. Xiaomi’nin Çin’deki pozisyonu düşük seviyeli Androidli cihaz üreticileri tarafından sürekli saldırı altındadır, o nedenle artık Çin dışına çıkmaları bir zorunluluk olmuştur.” şeklinde açıklama yaptı.

Çindeki Xiaomi telefonlarının satışı yılın ilk çeyreğinde  geçen yıla göre %9 düştü. Market payı %13’den %12’ye daraldı. Bunun sebebi sadece Huawei ve Samsung değil. Küçük oyunculardan olan Oppo ve Vivo’da bunda etkili oldu.

Kaynak: Reuters

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...