Apple yapay zeka girişimi Turi’yi 200 milyon dolara satın aldı

Apple yapay zeka üzerine çalışan Seattle merkezli Turi girişimini satın aldı. Cupertino’lu teknoloji devi satın almayla ilgili henüz detayları açıklanmadı.

Firmadan bir sözcü Apple’ın zaman zaman küçük şirketleri satın aldığını ve genellikle satın almanın arkasındaki planlar hakkında konuşulmadığını hatırlattı. GeekWire dergisine göre bu satın alma yaklaşık 200 milyon dolar civarında gerçekleşti.


Planlar belli olmasa da Turi’nin satın alınmasının arkasında Siri olabilir.  Apple müzik ve mobil uygulama tavsiye etmek, otomatik metin tamamlamak ve görselleri tanımak gibi konular için sesli asistanı Siri’nin yapay zeka / makine öğrenmesi yeteneklerini geliştirmesi gerekiyor.

Bu satın alma Apple’ın büyümekte olan yapay zeka araştırmacıları topluluğu ile bağlantı kurmasını kolaylaştırabilir. Teknoloji devinin aksine Turi firması Apple’ın geliştirdiği ürünlerle ilgili olarak üçüncü parti araştırmacılarla daha iyi bir ilişkiye sahip. Hatta geçtiğimiz Temmuz ayında makine öğrenmesi konusunda bilim adamları için bir konferans düzenlemişti.

Kaynak: Engadget

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...