Çok yönlü tekerleklerle aracınız yengeç misali ilerlesin

Çok yönlü tekerlekler on yıla varan bir süredir konuşuluyor ama henüz pratik olarak kullanıma hazır halde değiller. Kanadalı girişimci William Liddiard‘ın klasik otomobil tekerleğine benzer bir şekilde geliştirdiği bu çok yönlü tekerlek biraz hayallerin gerçeğe dönüşmüş hali gibi duruyor. Liddiard tekerlekleri olarak isimlendirilen lastikleri videoda Toyota Echo üzerinde görüyoruz.

Liddiard tekerlekleri diğer çok yönlülerin aksine herhangi bir modifikasyona gerek kalmadan araçlara uygulanabiliyor. Sadece bijonları sıkıp kullanmanız mümkün. Bu lastiklerin “her hava ve yol koşulunda” çalışabildiği belirtiliyor.


Videodaki tekerlekler demo fakat Liddiard üretmek değil bu konuda çalışmaları olan Goodyear veya Honda gibi şirketlere tasarımını satmak istiyor. Lastiklerin ticari kullanıma hazır olabilmesi için daha fazla geliştirilmesi gerekiyor. Bu haliyle bir tankın ürettiği torkun birkaç kat fazlasını bile tekerleklere iletebiliyor ve video’daki yorumlarda Liddiard bunun bir hata olduğunu ve farklı hızlar için farklı dişli oranlarına ihtiyacı olduğunu kabul ediyor. Sonuç olarak çok yönlü paralel park hayali biraz daha beklemek zorunda.

liddiard

Kaynak: The Verge

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...