Google’ın ABD ve Japonya arasına çektiği denizaltı kablo devreye alındı

İçinde Google‘ında bulunduğu altı farklı şirket Japonya ve Amerika‘yı okyanusun altından birbirine bağlıyor! Toplamda 9,000km (5,600 mil) uzunluğunda olan ve saniyede 60 terabit veri aktarabilen bu kablo ile sadece bu ülkeler değil, tüm dünya ülkeleri faydalanabilecek. “HIZLI” lakaplı bu kablo Los Angeles, San Francisco, Portland ve Seattle genelinde bağlantılara sahip. Ayrıca Japonya başta olmak üzere Asya kıtasında bulunan bir çok metropol bu kablo sayesinde internet hızını katlayabilecek.

Google Başkan Yardımcısı Urs Hölze göre bu kablo 60 terabit toplam kapasite ile denizin altında aktif olarak bulunan bütün kablolardan en az 10 kat daha hızlı.


Japon firması NEC Corporation “HIZLI”yı 2014 yılında inşa etmeye başladı. Google’ın yanı sıra bu proje Çin menşeili Mobile International, China Telecom Global, Global Transit, KDDI ve Singtel tarafından desteklendi. Google “HIZLI”nın sadece bir kısmına sahip olmakla birlikte, Japonya ve Tayvan da daha küçük olan ama yinede etkileyici hızlara ulaşan (20 terabit) parçalara sahipler

Kaynak: Engadget

 

Uğur Soğukpınar

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde devam eden Uğur Soğukpınar aynı zamanda yazılım geliştirici olarak UBIT AŞ’de görev yapıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...