Akıllı şerit metre Bagel

Kickstarter’da hedeflediği kampanyanın bitmesine daha bir ay kala yatırım bedelini üçe katlayan Bagel içerdiği özellikleri ile gerçekten kullanışlı bir ev aleti.

Günümüzde hemen her türlü ev aletini “akıllı” olarak bulabiliyoruz. Bunların ne kadar akıllı oldukları tartışılır. Genelde akıllı ibaresi “cep telefonuyla irtibat kurabilir” gibi kısıtlı bir manada kullanılıyor.


Bagel bir şerit metre. Fakat sıradan bir şerit metre değil.

bagel_string

Öncelikle şerit metreden daha kullanışlı. Metre olarak bükülebilen ve bıraktığınızda bir yerinizi incitebilecek ince bir metal levha değil 3 m’lik bir çeşit ip kullanıyor. Peki ipin kaç santim olduğunu nerden anlıyoruz? Üzerindeki minik lcd ekran işte bu vazifeyi yapıyor.

Bu kadar mı?

Hayır.. Bagel’in toplam üç farklı modu mevcut. Birincisi bu bahsettiğimiz “string/ip” modu.

bagel_wheel

İkincisi “wheel/tekerlek” modu. Bagel’in üzerindeki minik tekerleği istediğiniz sert yüzeyde gezdirerek 10 m’ye kadar mesafe ölçebiliyorsunuz. Bu mod sayesinde lavabo gibi eğimli yüzeylerdeki uzunlukları ölçebileceğiniz gibi tek elle ölçme imkanına da kavuşuyorsunuz.

remote

Üçüncüsü “remote/uzak” modu. Üzerindeki laser işaretleyicisi ile 5 m’ye kadar olan mesafeleri bulunduğunuz yerden ölçebiliyorsunuz.

Peki bunun “akıllı” olayı nerde?

Bagel ile ölçüm yaptıktan sonra bunları kağıt/kalemle not etmenize gerek yok. Üzerindeki butona basıp sesli olarak neyi ölçtüğünüze dair bilgi verebiliyorsunuz. Bagel bunu metin haline getirip ölçtüğü değerle birlikte Bluetooth üzerinden cep telefonunuzdaki Bagel uygulamasına gönderiyor. Uygulamanın iOS ve Android sürümleri mevcut. Eğer ölçüm yaptığınız şeyin değişimi söz konusuysa uygulama bu değişimin analizini grafik olarak gösterebiliyor.

Bagel santimetre veya inç olarak ölçüm yapabiliyor ve dahili belleğinde 100 ölçümü saklayabiliyor.

Kasım 2016’da dağıtılmaya başlanacak olan bu ürünü Kickstarter’daki sayfasından 59 $’a ön sipariş vermek mümkün.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...