Google Avrupa’da araştırma merkezi açıyor

Google Almanya'da Araştırma Merkezi Açıyor

Google Avrupa’da Zürih ofisi içerisinde makine öğrenmesi hususunda çalışacak bir araştırma merkezi açılacağını duyurdu. Bu merkez yapay zeka alanındaki ürün ve araştırmalara odaklanacak. Merkez özellikle makine öğrenme altyapısını geliştirmek ve pratik kullanıma uygun hale getirmek için yollar arayacak, ayrıca dilbilimcilerle birlikte doğal dil işleme üzerinde de araştırmalar yapılacak.

Google’ın Zürih ofisi zaten bu konuda bazı faaliyetlere sahip. Buradaki mühendisler Google’ın Knowledge Graph olarak bilinen kişi, yer ve bazı kelimeler hakkında arama sonuçlarına ek olarak verilen detaylı bilgilerin göründüğü kısmı geliştirmişlerdi.


Bununla birlikte Google I/O’da duyurulan Allo isimli yeni mesajlaşma uygulaması’ndaki Assistant‘a arkasındaki konuşma motoru da burada geliştirildi.

Şirket Zürih’teki bu merkezin Yapay Zeka, Doğal Dil İşleme ve Anlama ve Makine Algılaması  altında 3 temel konuda ilerleyeceğini belirtiyor. Bölgede kaliteli teknik üniversitelerin olması da bu seçimi mantıklı kılıyor.

Bu merkez Google’ın Avrupadaki tek araştırma yatırımı değil. Google’ın Almanya bölümü Alman Yapay Zeka Araştırma Merkezi (DFKI)’ya geçen yıl yatırım yaptı. Kar amacı gütmeyen bu enstitüde 450 bilimadamı, akademisyen ve dil teknolojisi uzmanı, gömülü yapay zeka, artırılmış gerçeklik, bilgi yönetimi, multimedya analizi ve veri madenciliği konularında uzman kişi çalışıyor.

Ayrıca Google İngiltere’de Oxford Üniversitesinde kurulan DeepMind isimli yapay zeka araştırmaları üzerine çalışan girişimi satın almak için 500 milyon $ harcadı.

Kaynak: TechCrunch

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...