Facebook 148 milyon Hindistan kullanıcısı için intihar önleme araçlarını başlattı

Facebook Hindistanda İntiharları Önleyecek

Geçen yıl Bollywood sanatçısı Deepika Padukone‘nin geçirdiği depresyonla mücadelesini halka açık bir şekilde duyurması ülkede akıl sağlığı üzerinde tabu olacak bir etki bıraktı. Bu gelişmeler üzerine Facebook intihar eğilimli hastalar için ruh sağlığı kuruluşları Aasra ve Live Love Laugh (Yaşa Sev Gül) Vakfı için destekleyici araçlar başlattığını duyurdu.

Bu yeni özellikler Hindistan’daki 148 milyon kullanıcıya sunulacak ve arkadaşları hakkında endişe taşıyan kişiler sıkıntılı olduklarını fark ettikleri arkadaşlarını Facebook’a rapor edebilecek.


Facebook Hindistan, Güney ve Orta Asya direktörü Ankhi Das intihara meyilli kişilere ne söylememiz, nasıl yaklaşmamız gerektiğini bilmediğimizi, bir şey söyleyince daha kötü olabilir endişesi taşıdığımızı belirtiyor. Facebook’un insanların birbirleriyle bağlantı kurabildikleri ve paylaşım yapabildikleri bir yer olduğunu, ruh sağlığı uzmanları ve akademisyenlerle yaptıkları ortak çalışmalar neticesinde insanların birbirlerine bağlanmasın intiharı önlemede koruyucu bir faktör olarak kabul edildiğini ifade ediyor.

Facebook ilk intihar önleme araçlarını geçtiğimiz Şubat ayında Forefront, Now Matters Now ve National Suicide Prevention Lifeline gibi yerel sağlık kuruluşlarıyla ortaklaşa olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başlatmıştı.

Bu araçlar nasıl çalışıyor?

Bu araçlar arkadaşları hakkında intihar eğilimi ya da kendine zarar verme endişesi taşıyan kişilere Facebook’a ve yukarıda bahsi geçen sağlık kuruluşlarına rapor etme veya doğrudan ulaşma imkanı veriyor. İşaretli gönderiler izlenerek ve bütün dünyada gece gündüz çalışan ekipler tarafından gözden geçirilerek değerlendirilir.

facebook_intihar_onleme_araclari

 

Facebook sıkıntı yaşayan kullanıcısına yukarıda görülen pop-up ekranını göstererek bir arkadaşıyla konuşması, sağlık yardım hattı,  ipuçları ve destek alabileceği dökümanlar şeklinde seçenekler sunar.

Eğer kullanıcı yardım hattını seçerse Aasra veya Live Love Laugh Vakfı’ndan bir sağlık uzmanıyla ücretsiz olarak görüşür veya mesajlaşır.

facebook_intihar_onleme_araclari2

 

Bunun yanı sıra, Facebook ayrıca insanların duygusal sıkıntı ve intihar riski işaretlerini de belirlemek ve onlara yardımcı olmak konusunda “İhtiyacı Olduğunda Arkadaşınıza Yardımcı Olun” isimli bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuz ilk olarak Jed Vakfı ve Clinton Vakfı tarafından Amerikada geliştirildikten sonra aralarında Hintçe de olmak üzere 10 ayrı dilde yayınlandı.

Kaynak: Mashable

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...