Google 4 Ekim’de Andromeda işletim sistemini ve Pixel laptopunu duyuracak

Uzun bir süredir Google‘ın ne zaman Chrome OS ve Android’i birleştireceği konuşuluyordu. Görünen o ki yaklaşan 4 Ekim donanım etkinliğinde nihayet beklenen olacak ve şirket Andromeda isimli yeni işletim sistemini ve laptopu duyuracak.

Android Police’in haberine göre Google yeni işletim sistemini “Andromeda” ismiyle açıklayacak. Aynı etkinlikte iki yeni Pixel telefon, yeni Chromecast, ve yeni bir Wi-Fi router da tanıtılacak. Ayrıca Google’ın Amazon’un Echo’suna rakip olarak geliştirdiği Google Home’un çıkış tarihi duyurulacak.


Andromeda, şirketin hali hazırdaki Android uygulamalarını Chrome OS’a taşıyan projesinden ve iOT için geliştirdiği Fuchsia OS işletim sisteminden de tamamen bağımsız olarak yürütülüyor.

4 Ekim etkinliğinde Bison kod adlı Pixel 3 laptopun da duyurulması bekleniyor. Yeni laptop daha öncekiler gibi “Chromebook” olarak pazarlanmayacak.

İçerden gelen dedikodulara göre yeni laptop Microsoft’un 12.3″ Surface Book gibi tablet modu ve stylus kalemi içerebilir. Hatta Intel m3 veya i5 Core işlemcili, 32 ya da 128 GB kapasiteli, 8 ya da 16 GB RAM’li iki ayrı model duyurulabilir.

Yeni Pixel laptop 2017’nin üçüncü çeyreğinde ancak satışa sunulabilecek. Tabi çıkış tarihine kadar içerdiği donanım konfigürasyonunda da değişiklikler olabilir.

Chrome OS’un sorunlarından biri web üzerinde pek çok işi kotarabilirken daha ciddi işlerde yetersiz kalıyor olmasıydı. Andromeda ve yeni laptop sayesinde macOS ve Windows‘a rakip olabilecek bir sistem ortaya çıkabilir.

Kaynak: TNW

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...