GitHub’da efendilik/kölelik(!) devri bitiyor

Yazılım geliştiricilerinin projelerini emanet ettiği en büyük servislerden olan GitHub on yıllardır kullandığı master/slave (efendi/köle) gibi bazı terimleri son günlerde ABD’de yaşanan olaylar nedeniyle terk etmeyi planlıyor.

GitHub İcra Kurulu Başkanı Nat Friedman, proje kodunun ana versiyonu için kullanılan “master” (efendi) yerine daha nötr bir terim kullanmak için çalışıldığını belirtti.


İki sene önce 7.5 milyar dolara Microsoft’un satın aldığı GitHub yazılım geliştiricilerin projelerini saklamak ve güncellemek için kullanılıyor.

Master/slave ilişkisi genelde ana sürüm ve kopyaları gibi bir manada kullanılıyor. Aslında bu tür terimlerin değiştirilmesi için eskiden beri çeşitli kampanyalar yapılıyordu. Ancak son günlerde ABD’de yaşanan George Floyd’un öldürülmesi sonrası protestolar nedeniyle bu tartışmalar da yeniden gündeme geldi.

Friedman, “master” yerine ana sürüm manasına gelebilecek “main” kavramının tercih edilmesinin memnuniyetle karşılanacağını ifade etti. Aslında GitHub’da sürüm adları kullanıcılar tarafından değiştirilebiliyor. Ancak yine de ön tanımlı olarak gelen bu kavramlar bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilir.

Teknoloji dünyasında değiştirilen başka terimler de var. Örneğin Google’ın ürünü olan Chromium’un belgelerinde engellenenlerin ve izin verilenlerin tutulduğu listeleri ifade eden blacklist / whitelist yerine blocklist / allowlist terimleri yer alıyor. Böylece black (siyah) = kötü, white (beyaz) = iyi algısı ortadan kaldırılmak isteniyor.

Kaynak: BBC

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...