Türk uzay şirketi Sierra Nevada’yı duydunuz mu?

Türk uzay şirketi Sierra Nevada‘yı hiç duydunuz mu? Türkiye’nin bizce en iyi teknoloji dergisi olan Log‘un bugün web sitesinde yer alan haberi olmasa biz duymamış olacaktık. Şirketin uzay aracı Dream Chaser ile ilgili haberi Log’dan nasılsa okuyabilirsiniz diye biz size firmadan ve sahiplerinden bahsetmek istiyoruz.

Sierra Nevada Corporation (SNC) 1963’de Amerika’nın Nevada eyaletinde Sparks şehrinde kurulmuş uzay, havacılık ve elektronik üzerine çalışmalar yapan bir firma.


Şirketin bugünkü sahiplerinden Fatih Özmen Türkiye doğumlu. Nevada Reno Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. Özmen 1981’de stajyer mühendis olarak girdiği firmayı 1994’de eşi Eren Özmen‘le birlikte satın aldılar.

Fatih ve Eren Özmen
Şuan Fatih Özmen SNC’nin CEO‘su ve eşi Eren Özmen de şirketin başkanı pozisyonundalar.

Firma Amerika’nın en hızlı büyüyen firması ödülünü almış. Ayrıca Dünyanın ilk 10 İnovatif Uzay Şirketleri ve Amerikanın En İyi Kadın Yönetimindeki Federal Şirketler listelerine girmiş.

Sierra Nevada Corporation zaman içerisinde 19 şirketi satın alarak günümüzde 3000 personelle altı farklı iş kolunda, 19’u Amerika’nın çeşitli eyaletleri olmak üzere İngiltere, Almanya ve Türkiye dahil toplam 34 tesisle faaliyetlerini sürdürüyor.

dream chaser

Dream Chaser

Dream Chaser aslında 2005’de SpaceDev firması tarafından geliştirilen bir uzay aracı. 2008’in sonlarında bu firma SNC tarafından satın alınınca Dream Chaser projesine SNC’de devam edildi.  Şirket Şubat 2010’da Dream Chaser’in gelişimi için NASA‘nın Ticari Ekip Geliştirme (CCDev) Programın 1. aşamasında 20 milyon dolar kazandı.

Uzay mekiğinin ebatları yaklaşık 9 m uzunluğunda, 7.5 m genişliğinde. Ayrıca 3.5 m uzunluğunda kargo modülüne sahip. Mekik kendisi dahil toplam 5 ton ağırlığı taşıyabiliyor.

Dream Chaser artık test uçuşları için hazır ve önümüzdeki aylarda ilk testlerini gerçekleştirecek.

Kaynak: SNC | Wikipedia | Log

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...