Uber yüksek çözünürlüklü uydu fotoğrafları kullanmaya başlayacak

Uber sürücülerin yolcuları bulabilmesinde yardımcı olması için DigitalGlobe‘un sağladığı yüksek çözünürlüklü uydu fotoğraflarını kullanmaya başlayacak. DigitalGlobe’un basına yaptığı açıklamaya göre araç paylaşım şirketi yolcuyu almak ve bırakmak hususunda daha iyi bir hizmet vermek için bu verileri kullanacak. Microsoft’un Bing‘ini kullanan Uber yakın zamanda harita firması deCarta‘yı satın almıştı. DigitalGlobe ile yaptığı yeni anlaşma firmanın harita konusundaki gelişimini artıracaktır.

DigitalGlobe

DigitalGlobe Amerika hükümeti tarafından uygulanan özel uyduların sağladığı yüksek çözünürlüklü fotoğraflara erişim kısıtlamasının kalkmasını sağlayan şirket olarak biliniyor. Kısa bir süre sonra WorldView-3 ticari uydusunu fırlatan firma 30 cm ebadındaki cisimleri bile algılayabiliyor. Ayrıca bu uydu diğerlerinden farklı olarak kısa dalga infrared frekansıyla taramalar yapıp orman yangınlarını dumanlara rağmen görebiliyor.


Uber’in yüksek çözünürlük hırsının otonom araçlarla bir ilgisi olduğuna dair herhangi bir yankı duyulmamasına rağmen harita mevzusunun bu işin anahtarı olduğu aşikar. Ayrıca Google Maps ya da diğer uydu görüntülerinden farklı olarak DigitalGlobe güncel haritayı diğer gizli sistemlerden çok daha detaylı bir şekilde sunabiliyor. Bunu da gözardı etmemek lazım.

uber topview

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...