Xiaomi’nin çift kameralı ve OLED ekranlı yeni telefonu: Redmi Pro

Xiaomi’nin Segway, drone, bisiklet, pilav pişirme makinesi ve son olarak bugün bahsettiğimiz laptop gibi ürünlere odaklanması yıllar önce başladığı akıllı telefon piyasasını unuttuğu anlamına gelmiyor.

Çinli teknoloji firması bugün duyurduğu Redmi Pro ile akıllı telefon pazarında söz sahibi olmaya devam ediyor.


Android 6.0 yüklü bu son telefon öncekilerden oldukça farklı özelliklere sahip. Xiaomi ilk kez bu telefonda OLED ekran ve çift kamera kullanıyor. Redmi Pro altın ve gümüş renkli olarak sunuluyor ve fiyatı 225 dolar‘dan (1499 Yuan) başlıyor.

Teknik Özellikler

Telefonun ekran boyu 5.5 inch ve 1080p OLED teknolojisine sahip. Telefonun üzerinde parmak izi okuyucu ve 5 megapiksel ön kamera bulunuyor. Arka yüzeyindeki çift kamera sistemi 14 megapiksel Sony IMX 258 ana sensör ve 5 megapiksel Samsung yardımcı sensör içeriyor. Bu sistem sayesinde “bokeh efekti” diye bilinen fotoğraflarda öndeki objeye odaklanıp arkaplanı bulanıklaştırma özelliği kolaylıkla uygulanabiliyor. Hatta fotoğraf çekildikten sonra bile bunu yapmak mümkün olabiliyor. Cihaz ayrıca “dual-tone” LED flash’a sahip.

Redmi Pro’nun içerisinde 4050 mAh’lik batarya bulunuyor. USB Type-C ile hızlı sarj özelliği olan bu cihaz daha önceki Redmi 3S modelinde olduğu gibi IR (Infra Red) mekanizması da bulunuyor. Böylece tv ve diğer akıllı ev cihazlarını da telefonla kumanda etmek mümkün oluyor.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...