DJI droneları gerçek zamanlı orman yangını uyarıları alacak

Popüler drone firması DJI droneların yangın alanlarından etkilenmemesi ve çalışmalara mani olmaması için GPS tabanlı harita sistemine yangın uyarılarını ekledi. Firma geçtiğimiz aylarda otomatik indirme özelliği sayesinde GEO (Geospatial Environment Online) programını güncelledi. GEO sistemi droneların yasal olarak engellendiği veya tehlikeli olduğu alanları içeriyor. Bu özel güncelleme yangın bilgilerini İçişleri Bakanlığı’ndan doğrudan veri çeken AirMap‘den alıyor.

AirMap drone pilotlarına alçak uçuş seyir bilgilerini veren bir uygulama. Yangın alarmları Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) daha güncel olan Amerika İçişleri bakanlığından geliyor. Yangınlar hızla yayılma eğiliminde olduğu için FAA’nın yayınladığı bildirimler bölgelere ulaştığında yangın çoktan söndürülmüş olabiliyor.


Bir süre önce Kaliforniya yerel yönetimi üç farklı orman yangını üzerindeki drone pilotlarını yakalamak için 75 bin dolar ödül sundu. Bir olayda yetkililer alandaki 5 dronu indirmek için zorlaması büyük bir gecikmeye neden oldu. Bu yeni özellik sayesinde bu tarz olayların da tekrarlanmasının önüne geçilecek.

Kaynak: Engadget

Burcu Balta

Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. 2014 den beri Ubit AŞ'de PHP Geliştirici olarak çalışıyor. Kitap okumayı, bilgisayarı ve bilgisayar oyunlarını çok seviyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...