Google Play Store’a aile paylaşımı özelliği geldi

Google Play Store için bir süredir dolaşan “aile paylaşımı” özelliği bugün yapılan duyuru ile resmi olarak paylaşıldı. Bu yeni düzenleme sayesinde Play Store üzerinden satın alınan uygulamalar, filmler, tv dizileri ve kitaplar artık 6 kişiye kadar aile üyelerine paylaşılabilecek.

Aile olarak Play Store giriş yaptığınızda bütün aile üyeleri tarafından kullanılabilecek kredi kartı bilgileriniz isteniyor. Aile hesabı yöneticisi diğer üyelerin satın almalarına izin verebilir ya da her üye kendi kartıyla alışveriş yapabilir. Yine yönetici, diğer üyelerin satın aldıkları arasından hangi ürünlerin ortak paylaşıma dahil olacağına dair son sözü söyleyebiliyor.


Google Play uygulamaları ve medya kaynakları diğer aile üyeleri ile senkron olurken kitaplar, tv dizileri ve filmler ailedeki diğer iOS kullanıcıları için de erişilebilir oluyor. Uygulamaların bundan hariç tutulması gayet mantıklı çünkü Android platformu için yazılmış bir uygulamayı iOS’da çalıştırmak mümkün değil.

“Bu haberi yaparken farkettik ki Google’ın iOS için yazdığı “Google Play Filmler ve TV” ve “Google Play Kitaplar” isimli uygulamaları mevcut. Yukarıda bahsedilen film, dizi ve kitap ürünleri işte bu iki uygulama üzerinden ailedeki iOS kullanıcıları tarafından da kullanılabiliyor.

Aile paylaşımı ne zaman kullanılabilecek?

Aile paylaşımı özelliği bugün yayına girmekle birlikte her kullanıcı için aktif durumda değil. 48 Saat içerisinde bütün Google Play kullanıcılarına bu yeni özellik yansıtılacak.

Apple’ın App Store’unda “aile paylaşımı” özelliğinin uzun bir süredir olduğunu da unutmayalım.

Kaynak: Engadget

Şahika Civelek

2007'den beri KadınSanat bloggeri. Tasarlar, çizer, boyar...

Bunlar da hoşunuza gidebilir...