Mercedes’in otonom otobüsü Future Bus yollarda

Mercedes-Benz’in CityPilot isimli otonom otobüs teknolojisi gerçek dünyayla tanıştı ve Hollanda’nın şehir içi ve otoyollarında uzun bir deneme sürüşü yaptı. Şirketin Future Bus otobüsü Amsterdam’ın Schiphol Havaalanı ve Haarlem şehri arasındaki 20 km’lik yolu dönüşler, yaya geçişleri, yolcu iniş-binişleri ile başarılı bir şekilde takip etti.

CityPilot platformu Daimler‘in Otoyol Pilot Otonom İzleme Teknolojisi‘nin şehir için gerekli ihtiyaçlar göz önüne alınarak modifiye edilmiş bir versiyonunu temel alıyor. GPS, radar ve düzinelerce kameraya sahip araçlarlar trafik ışıklarını, yaya geçişlerini ve diğer engelleri algılayabiliyor. Otobüsün maksimum hızı 70 km/s ve duraklarda kendi pozisyonunu kendi ayarlayabiliyor.


Future Bus

Future Bus’da acil durumlar için mutlaka bir insan faktörü gerekiyor. Aracın sahip olduğu yapay zeka daha düzgün bir sürüş sağlamayı amaçlıyor. Diğer otonom araçlardan farklı olarak bu otobüs şehir ağıyla irtibat halinde ve trafik ışıklarıyla doğrudan bağlantı kurabiliyor veya diğer şehir altyapıları için bilgi alabiliyor. Kamera sistemi yolu sürekli tarayıp çukurları algılayabiliyor ve bu bilgiyi bir sonraki sürüşü için kullanabileceği gibi şehir yönetimine de bildirebiliyor.

Tasarım

Teknolojisi dışında Mercedes’in meşhur Citaro otobüsünün yeniden tasarlanmasıyla oluşturulan Future Bus belki ilk otonom otobüs değil fakat ilk otonom şehir içi halk otobüsü olarak sürücüsüz araçlar için dünya çapında bir kilometre taşı olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...