Gerçek dünya için CTRL-F

Araç kullanırken yan koltukta oturan kişinin sesini açmak için teybe yöneldiğiniz oldu mu? Ya da evde unuttuğunuz şarj kablosunu eşinizden Dropbox’a atmasını ister miydiniz?

Ya da en azından elinizde tuttuğunuz bir dökümanda aradığınız kelimeyi bulmak iyi olurdu değil mi? CTRL-F isimli Android uygulaması hayalinizdeki kadar olmasa da bu konuda size yardımcı olabilir.


CTRL-F Uygulaması sayesinde herhangi bir dökümanın kamera ile fotoğrafını çekip üzerinde arama yapabiliyorsunuz. Tabi bu arama yazdığımız kadar kolay ve pratik olmuyor.

Aslında uygulamanın klasik bir OCR’den çok fazla farkı yok. Süreç de baya uzun işliyor. Dökümanın fotoğrafını çekip yazı bulunan kısmı işaretliyor ve OCR işlemini başlatıyorsunuz. Yazı metne dönüştüğünde üzerinde doğal olarak arama yapabiliyorsunuz.

Peki bunu neden haber yaptık?

Aslında BT Magazin olarak pek çok haberi yapmamızın asıl nedeni okuyucularımıza bir “fikir havuzu” sağlamak. Bu fikri birileri alıp geliştirebilir.

Mesela bu uygulamanın arayüzü şu şekilde çalışabilirdi;

  • Kamera ekranda sürekli açık durur
  • Aranacak kelime arayüzde bir kutucuğa yazılır
  • Yazılım arkaplanda kelimeleri tanımaya çalışır
  • Kelime bulunduğunda kamerada artırılmış gerçeklik tekniği ile dökümanın üzerinde işaretlenir.

Böyle bir uygulama olsaydı gerçekten Augmented Reality teknikleri kullanılarak oluşturulmuş bir “gerçek dünya için Ctrl-F” uygulaması olabilirdi.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...