Alibaba kurucusu Jack Ma 2020 yılına kadar 1 trilyon $ ciro hedefliyor

Alibaba kurucusu Jack Ma 1 trilyon $ hedefliyor

Alibaba Grup’un hedefi dört yıl içinde dünyanın beşinci en zengin ülkesine eşdeğer olmak. Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Ma, şirketin Hangzhou’daki merkez binasında (Çin) ilk yatırımcı günü etkinliğinde bu yöndeki şirket hedeflerini açıkladı.

Bu hedefi gerçekleştirmek için Alibaba’ya geçen mali yılda elde ettiği 463 milyon doların iki katından fazlası gerekiyor. Jack Ma bu hedefi gerçekleştirdiğinde ABD, Çin, Avrupa Birliği ve Japonyadan sonra gayri safi yurt içi hasıla değerine göre dünyanın beşinci büyük ülkesi ile eşdeğer seviyeye geleceklerini iddia etti.


Tekbaşına e-ticaret bu ciroyu elde etmesine yeterli olmayacaktır. Jack Ma yatırımcılara Alibaba’nın büyüme stratejisinin grubun bulut servisi olan Aliyun etrafında döndüğünü söyledi. Ma, aslında bir perakende işi değil data işi yaptıklarını, artık önemli olanın –Alipay gibi ödeme servislerinin de katkısıyla- daha fazla veri toplamak olduğunu ifade etti.

Fakat Alibaba hala e-ticaret işine para pompalıyor. Örneğin big-data sektörüne odaklandığı halde en son Güneydoğu Asya’daki online perakende firması Lazada‘ya 1 milyar dolar yatırım yaptı. Dolayısıyla yatırımcıları bu durumun kendi kârlarını nasıl etkileyeceğine dair endişeliler.

Kaynak: TechCrunch

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...