Minecraft tam bir çapraz platform oyunu olmak için büyük bir adım atıyor

Minecraft

Tüm zamanların en popüler oyunlarından Minecraft gerçek bir çapraz platform oyunu olmak için büyük bir adım atıyor.

Microsoft’un 2014’de 2.5 milyar dolara satın aldığı Mojang firması tarafından üretilen Minecraft E3 fuarında farklı işletim sistemlerindeki oyuncuları birleştirmek için ilk hamlelerini duyurdu.


“Dostça güncelleme” olarak adlandırılan yeni güncelleme sayesinde Android, iOS ve Gear VR kullanan mobil kullanıcılar ve Windows 10 kullanıcıları Minecraft Realms aracılığı ile özel, davetiye usülü katılım yapılabilen bir dünya sağlıyor.

Çapraz platform desteği Xbox Live hesabı gerektiriyor fakat Xbox One konsolu bu yılın sonuna kadar desteklenmeyecek. Pc veya Mac için herhangi bir kelime edilmedi. Bu gelişme öncesinde bütün kullanıcılar sadece kendi platformlarıyla birlikte oynayabiliyorlardı.

100 milyonu aşkın Minecraft oyuncusu için bir diğer önemli ayrıntı daha var. Minecraft Realms’a aylık 8 dolarlık ücretle cevrimdışı / offline olarak da erişilebiliyor.

Çapraz platform desteği şimdilik kısmi ve Realms’a bağlı olarak sunulsa da bu Minecraft’ın bütün platformlardaki oyuncuların birbirlerine bağlanabildiği bir geleceğe doğru adım attığını gösteriyor.

Son bir şey daha var. Minecraft fanları için daha acil bir şey: Eklentiler.

 

 

 

Minecraft kendilerine özgün farklı karakterler ve dünyalar oluşturabilen sadık bir toplulukla büyüdü ve yaygınlık kazandı. Küçük bir yazılımla Star Wars temalı bir Minecraft sahibi olabilir, Frozen dünyasında yaşayabilirsiniz. Daha yüzlerce alternatiften söz edilebilir.

Mojang firması şimdi özelleştirilebilme özelliğinin peşinden gidiyor.

Eklentiler başlangıç olarak apartman blokları veya plastik bloklar için aktif.  Bunun yanında canavarların uzaylıya dönüştüğü bazı havalı özelleştirmeler de gösterildi ama firma henüz eklentiler hakkında fazla şey söylemiyor. Eylül ayındaki Minecon etkinliğinde daha fazla haber çıkacağı umuluyor.

Kaynak: TechCrunch

 

 

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...