Gooo.to ile hem uzun linkleri kısaltın, hem de önemli adreslerinizi tek bir sayfa altında birleştirin.

Uzun web linklerini kısaltan URL kısaltma servisleri boylarından büyük fayda sağlıyor. Twitter gibi karakter limiti olan sosyal mecralarda paylaşım yaparken, mesajlaşırken, ya da email yazışmalarında bir bağlantıyı paylaşırken uzun linkler başa bela olabiliyor. Yerli bir proje olan Gooo.to ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkün. Üstelik bundan fazlasını sunuyor.

URL Kısaltma ne işe yarıyor?

Yukarıda da kısaca bahsedildiği üzere uzun internet adresleri mesajlaşırken, yazışmalarda veya basılı ortamlarda karakter sayısı fazlalığı, akılda kalıcı olmaması veya tasarıma sığmaması gibi nedenlerle problem olabiliyor. Gooo.to kabaca bu tarz uzun bağlantıların daha kısa bir hale gelmesini sağlıyor. Örneğin bu yazının linki https://btmagazin.net/goooto-ile-hem-uzun-linkleri-kisaltin-hem-de-onemli-adreslerinizi-tek-bir-sayfa-altinda-birlestirin/ gibi tek parça ve uzun bir adres. Gooo.to ile bu linki https://gooo.to/eUr7JC şeklinde kısaltmak mümkün. Eğer siteye giriş yapıldıktan sonra kısaltma işlemi yapılırsa oluşan kısa linki minimum 6 karakterli olarak değiştirmek ve ne kadar tıklanmış görmek de mümkün. Tabi manuel olarak link oluştururken seçeceğiniz kısa versiyonun daha önce başkası tarafından kullanılmamış olması gerekiyor.


Henüz beta olarak çalışan Gooo.to şimdilik sadece kısa linklerin kaç kere tıklandığına dair basit bir istatistik veriyor. İlerleyen süreçte gelişmiş raporlar sunulacak.

Gooo.to sadece bir URL kısaltma servisi değil. Çok kullanışlı bir özellik daha sunuyor:

Link Hub

Gooo.to‘ya üye olanlar, kendi kullanıcı adıyla herkese açık bir profil sayfasına sahip oluyor. Bu sayfada dilediği kadar linki ziyaretçilerine paylaşabiliyor. Bilhassa Instagram gibi profil sayfasında sadece tek bir linke izin veren sosyal medyalarda Gooo.to profil sayfası tercih edilebilir. Örneğin kullanıcı Instagram sayfasında bir ürünün linkini vermek istediğinde bunu sadece profil sayfasındaki alandan yapabiliyor. Eğer orada daha önce kendi kişisel sayfasının adresi varsa onu silip bu ürünün sayfasını koyması gerekiyor. Bunu yapmak yerine Gooo.to’da bir profil oluşturup içerisinde istediği kadar link koyabilir ve Instagram hesabında bu sayfayı paylaşabilir.

Gooo.to profil sayfası değişik arkaplan görselleri, buton stilleri ve fontlarla kişiselleştirilebiliyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...