.com.tr domainleri “ilk gelen alır” kuralına göre alınabilecek

Ocak 2022’de devreye alınması beklenen TR Ağ Bilgi Sistemi TRABİS kurallarına göre artık .com.tr, .net.tr ve .org.tr başta olmak üzere gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılı domainler herhangi bir belgeye gerek olmadan ilk gelen alır kuralına göre tahsis edilebilecek.

Yeni düzenlemede popüler uzantıların tahsisi kolaylaşmakla birlikte gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr ve tsk.tr uzantılı alan adları için prosedürde herhangi bir değişiklik olmaksızın, gerekli belgelerin ibraz edilmesi durumunda tahsis edilebilecek.


TR uzantılı domainler 23 Mart 2020’ye kadar ODTÜ bünyesinde faaliyet gösteren .nic.tr uhdesindeydi. Bu tarihte yapılan düzenleme sonrasında .tr uzantılı domainlerin tahsisi kayıt operatörlerine devredildi ancak domainlerin tahsisi yine aynı prosedürlerle devam ediyordu. TRABİS’in devreye alınmasıyla popüler .tr uzantılı domainler artık yabancı domainler gibi satın alınabilecek hatta kiralanabilecek. Tr uzantılı domainlerin satış ve kira koşulları henüz açıklanmadı.

Birinci seviye .tr alan adları

Birinci seviye ( örnek: btmagazin.tr ) .tr domainleri şuan için tahsise kapalı. Ancak TRABİS’in devreye alınmasından bir yıl sonra bu domainler de tahsise açık olacak.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...