Efsane Zaman Makinesi Delorean Elektrikli olarak Geri Dönüyor

Çocukluğumuzun unutulmaz filmlerinden Geleceğe Dönüş ile hafızalara kazınan, zamanının ötesinde bir tasarıma sahip olan efsane otomobil Delorean elektrikli olarak geri dönüyor.

Markanın ilk sahibi olan John Delorean 17 yıl General Motors’da çalışmış ve 40’lı yaşlarında firmanın grup markalarından Pontiac’ın baş mühendisi olmuştu. Ardından şirketin amiral gemisi Chevrolet’in başına geçen Delorean, bir süre sonra bütün markalardan sorumlu başkan yardımcısı olmuştu ancak bu aşamadan sonra CEO olması beklenirken şirketten istifa etmişti.


GM’den ayrıldıktan sonra kendi şirketi DMC’yi (Delorean Motor Company) kuran Delorean şirketin ilk modeli için İtalyan tasarımcılarla çalıştı. Paslanmaz çelik kasa ve martı kanat kapılara sahip benzersiz tasarımlı ilk prototip büyük beğeni topladı. Fakat üretim aşamasında sorunlar oldu. Fabrika için kendi ülkesi ABD’den destek bulamayan John Delorean İngiltere’nin verdiği destekle üretim için kolları sıvadı.

John Delorean

Prototipteki pek çok özellik seri üretimde ekonomik nedenlerden dolayı sunulamadığı için otomobil beklediği beğeniyi alamadı. Bunun üzerine oluşan maddi sıkıntılarla baş edebilmek için yanlış yollar tercih eden John Delorean soluğu hapishanede aldı. Firması iflas etti.

Efsane Kasa DMC Delorean
Back to the Future Film Afişi

1995’te bir girişimci tarafından şirketin isim, logo hakları ve geriye kalan bütün parçalar satın alındı. Halen piyasada olan 9000 civarındaki Delorean marka otomobil için bakım ve yenileme hizmeti sağlayan bu şirket Alfa 5 ismiyle efsanevi otomobilin elektrikli versiyonunu çıkarmaya hazırlanıyor.

Orijinal modele saygı duruşu niteliğinde benzerlikler bulunan Alfa 5 de martı kanat kapılara sahip. Ancak 5 kişilik bir otomobil olduğu için kapılar çok büyük ve açıldığında arka koltuklara da erişim sağlıyor.

Alfa 5

Henüz fiyatı açıklanmayan otomobil Ağustos’da çalışan bir prototiple kullanıcılarla buluşacak.

Uzman teknoloji editörü Erdi Özüağ’ın YouTube kanalında yayınlanan belgesel tadındaki videoda Delorean’ın film gibi hikayesini bulabilirsiniz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...