Elektronik Devre Tasarımı Nasıl Yapılır?

Elektronik devre tasarımı çalışmasına başlamadan önce bir hazırlık yapmanız gerekir. Devre tasarımında kullanacağınız tüm malzemeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamanız büyük önem taşıyor. Devre kartının ölçüsünü belirlemeli, gerekli olan bağlantı yollarının malzemelerini temin etmeniz de lazım… Devrenin şematik diyagramı, malzemelerin datasheetleri gibi hazırlıkları tamamladıktan sonra tasarım aşamasına geçebilirsiniz. 

Tasarım aşaması da temelde iki farklı etaptan oluşuyor. Bunların ilki netlist oluşturmadır. Netlist, devre tasarımında kullanacağınız malzemelerin isimlerinin toplandığı dosya olarak tanımlanabilir. Bu dosyanın hatasız bir şekilde hazırlanması, baskı devre açısından büyük bir önem taşır. Dolayısıyla dosyanın son derece dikkatli, kontrollü bir biçimde hazırlanması gerekir. 


Ardından ikinci etaba geçebilirsiniz ve ikinci etap da parçalar için veri tabanı oluşturmadır. PDB dosyası olarak adlandırılan bu veri tabanında devrede kullanılacak malzemelerin tanımlanması sağlanır. Aygıtlar, paketler ve pinler şeklinde bir yapılandırmanın gerçekleştirilmesine ihtiyaç olur. Sonrasında tasarıma uygun çizimin yapılması daha kolay olacaktır. 

Devre kartında bulunan ana hatlar tespit edilerek ihtiyaç duyulan alanları da belirleyebilirsiniz. Bir miktar fazladan alan bırakmanızda da fayda olacaktır. Netlist parça kontrolünü de gerçekleştirdikten sonra elektronik parçaların tamamının terlerini de belirleyebilirsiniz. Bu yer tespitinde malzemelerin sıcaklık faktörünü, elektriksel yapısını, fiziki boyutunu, değişken olabilmesini de dikkate almanızda fayda var. Kart üzerine yerleştirilen malzemelerin birbirleriyle sağlanan iletimi ve tüm bağlantı noktaları büyük bir titizlikle belirlenmeli, her aşamanın ardından gerekli kontroller yapılmalıdır. 

Bu kontrollerin otomatik olarak yapılması mümkün olduğu gibi elle yapılmasının da mümkün olduğunu belirtmeliyiz. Bu aşamaların daha kolay tamamlanmasını sağlayan çeşitli programların da olduğu bilgisini aktaralım. Aynı zamanda elektronik devre tasarımı alanında hizmet veren firmalardan da çalışmaların yapılması talebinde bulunabilirsiniz. 

Bu firmalara ulaşmak için internet ortamında saatlerce araştırma yapmanız gerekmez. Hemen Armut internet sitesine tıklamanız halinde fiyat teklifi alabilir ve size uygun bir fiyat sunan firma ile anlaşarak istediğiniz elektronik devre tasarımı çalışmasının yapılmasını sağlamanız mümkün! Armut.com üzerinden firmalara saniyeler içerisinde ulaşılabiliyor. Böylelikle gereksiz bir zaman kaybı yaşamanız da gerekmiyor. Dolayısıyla öncelikli rotanız Armut olursa siz de zaman kazanırsınız. 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...