iPhone’um Şarj Olmuyor: Neden Olur, Nasıl Çözülür?

Telefonunuz yavaş şarj oluyorsa veya hiç şarj olmuyorsa sorun kullandığınız yardımcı aksesuardan kaynaklanıyor olabilir.

iPhone şarj olmama sorunu, her Apple kullanıcısının korkulu rüyalarından.Kimi zaman kullanımdan kaynaklanan şarj sorunları kimi zaman da modelle, telefon aksesuarlarıyla veya cihazın kullanım ömrüyle alakalı olabiliyor. Bu gibi problemlerle karşılaştığınızda teknik servise başvurmadan önce deneyebileceğiniz birkaç farklı yöntem mevcut. Siz de farklı çözüm yollarına başvurarak basit şarj sorunlarını kolayca çözebilirsiniz. Tabii tüm şarj problemlerini teknik servise başvurmadan halledebilmek mümkün değil. Eğer aşağıda sıraladığımız çözümler telefonunuzun şarj olmama sorununa yardımcı olmuyorsa profesyonel yardıma başvurmanızda fayda var. iPhone şarj olmuyor fakat sorunun neyden kaynaklandığını bilmiyorum diyorsanız öncelikle aşağıda sıraladığımız pratik çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz. 


iPhone’da Yavaş Şarj Sorunu veya Hiç Şarj Etmeme 

Telefonunuz yavaş şarj oluyorsa veya hiç şarj olmuyorsa sorun kullandığınız yardımcı aksesuardan kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda şarj cihazının bağlantı kablosunu ve adaptörünü kontrol etmenizde fayda var. Eğer kabloda kopma veya adaptör uçlarında eğilme gibi hasar belirtileri varsa şarj cihazını değiştirmeniz gerekiyor. Bu noktada prizin hasarlı olması ihtimaline karşı farklı bir prizde de şarj aletini denemelisiniz. Ayrıca cihazın; duvar prizi, adaptör ve şarj kablosu bağlantılarının da sıkı olduğundan emin olmalısınız. Diğer bir dikkat edebileceğiniz bölüm şarj bağlantı noktası. iPhone modellerinde telefonun alt bölümünde yer alan bu bağlantı noktasında toz, tüy veya yabancı maddeler birikebiliyor. Özellikle çanta veya cepte taşınırken telefonun bu bölümüne tozların dolması neredeyse kaçınılmaz. Yumuşak ve ince uçlu bir fırça yardımıyla şarj bağlantı noktasındaki birikintileri temizleyebilirsiniz. Cihaza hasar vermemek için bu bölümü temizlerken güçlü hava üfleyen cihazlardan da yararlanabilirsiniz. Bağlantı noktasını temizledikten sonra cihazı yarım saat şarj olmaya bırakabilirsiniz. Süre sonunda telefonunuz hala şarj olmamışsa aygıtı yeniden başlatmaya zorlamanız gerekiyor. Eğer iPhone 6 şarj olmuyorsa bunun için iPhone SE, 6s ve önceki modellerde hem yan hem de ana ekran düğmesine Apple logosunu görene kadar basmanız yeterli. Üst tarafta tuşu bulunan modellerde yan tuş yerine üsttekine basılı tutuluyor. Bunun yanı sıra iPhone 7 şarj olmuyorsa hem iPhone 7 hem de Plus modelleri için yan düğme ile birlikte ses kısma tuşuna basmanız gerekiyor. iPhone 8 ve sonraki modellerde ise önce sesi açma tuşuna kısaca basmalı, sonra sesi kısma tuşuna kısaca basmalı ve en son Apple logosunu görene kadar yan tuşa basılı tutmalısınız. iPhone 8 şarj olmuyorsa bu şekilde kapanmaya zorlayabilirsiniz. Yarım saat daha bekledikten sonra hala şarj olmuyorsa hem telefonunuzu hem de şarj cihazınızı incelenmek üzere en yakın Apple Store’a götürebilirsiniz.

Şarj Oluyor Göründüğü Halde Dolum Yapmama

iPhone şarj oluyor ama dolmuyorsa bunun birden fazla sebebi olabiliyor. Kullandığınız şarj kablosunun deforme olması veya orijinal olmaması bu gibi problemlere yol açabiliyor. Deforme olan kablolar zaman zaman şarj edip temassızlık durumunda şarj dolumunu durdurabiliyor. Fakat orijinal olmayan ürünler hem telefonunuzla uyum sorunu yaşıyor hem de aygıtınıza zarar verebiliyor. Bu nedenle eğer iPhone şarj oluyor gösteriyor ama olmuyorsa şarj kablosunu ve adaptörünü ayrı ayrı deneyebilirsiniz. Şarj kablosu hareket edebilen bir aksesuar olduğu için hasarlı olma ihtimali daha yüksek oluyor. Farklı bir adaptör ile şarj kablosunu deneyerek düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Adaptör kontrolü içinse kabloyu direkt olarak bilgisayarınıza takıp iPhone cihazınızı şarj etmeyi deneyebilirsiniz. iPhone şarj oluyor ama açılmıyorsa yazılımsal bir sorunla da karşı karşıya olabilirsiniz. Bu nedenle cihaz şarj oluyor gibi görünmesine rağmen dolum yapmayabilir veya şarj cihazı takılı göründüğü halde telefonunuz açılmayabilir. Bu tür sorunlarda teknik servisten yardım almanız gerekiyor. Ayrıca şarj entegresinde yaşanan sorunlar da bazen telefonun şarj almasını engelleyebiliyor veya cihazın şarjının çok hızlı şekilde bitmesine sebep olabiliyor. Bu tür bir problem çoğu zaman uzun yıllar veya yoğun kullanım sonucu ortaya çıkabiliyor. 

Tamamen Şarj Olmadan Dolum İşlemini Durdurma

Apple marka telefonlar bazen dolum işlemini yarıda kesebiliyor. Bunun sebebi ise şarj sırasında cihazın fazla ısınması. iPhone yazılımı, uzun ömürlü bir kullanım için cihazınızın çok fazla ısınmasını engellemeye çalışıyor. Bu sebeple de şarj belli bir sınıra ulaştığında dolumu dolduruyor. Eğer iPhone 80’den sonra şarj olmuyorsa cihazınızı daha soğuk bir alana götürerek ısının düşmesine yardımcı olabilirsiniz. Böylece telefon soğuduktan sonra dolum işlemine kaldığı yerden devam edebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamın sıcaklığına ve mevsimlere bağlı olarak iPhone cihazınız daha sık ısınıyor olabilir. Fakat normalin dışında bir ısınma fark ediyorsanız bu sorun için teknik servise başvurmanızda fayda var. 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...