“Turkish Star Wars’ın (Dünyayı Kurtaran Adam) inanılmaz gerçek hikayesi”

Çetin İnanç’ın yönettiği, Cüneyt Arkın’ın senaryosunu yazıp başrolünü üstlendiği 1982 yapımı Dünyayı Kurtaran Adam (nam-ı diğer Turkish Star Wars) filmini mutlaka duymuşsunuzdur. Dünyanın en kötü filmleri arasında yer alan bu filmi izlemeye yüreğiniz dayanmıyorsa Neon Harbor isimli YouTube kanalında yayınlanan 8 dakikalık belgesele bir göz atın.

Film hakkında “sıkıysa daha kötüsünü yapın” dediği iddia edilen yönetmen Çetin İnanç, 18 milyon dolarlık bütçeyle çekilen Star Wars The Empire Strikes Back filmine mukabil 300 bin dolarla yerli Star Wars filmine girişir. Kilyos’da kurmaya çalıştığı film setinin kötü hava şartları nedeniyle aksaması sonucunda çareyi bütün özel efektleri Star Wars dahil olmak üzere 14 ayrı filmden kopyalamakta bulur.


Star Wars filminin gösterimde olan bir kopyasını elde eden İnanç, Dünyayı Kurtaran Adam’da uzay sahnelerinde bol bol bu filmi kullanır. Cüneyt Arkın’ın ve Aytekin Akkaya’nın uzay gemisi pilotu olarak yer aldığı sahnelerde arkaplanda Star Wars’dan alınan sahneleri oynatabilmek için yeşil ekran veya benzeri bir montaj ekipmanı kullanmak yerine doğrudan film bir perdeye yansıtılır. Oyuncular bu görüntünün önünde bir motosiklet kaskıyla rollerini icra ederler. Tabi ki bu sahnelerde arkaplandaki görüntünün sürekliliği vs hiç önemsenmez.

Kostümleri, mekanları, senaryosu ve geri kalan herşeyiyle adeta dökülen bu filmin tamamını izlemek, bir saat 30 dakika boyunca gözlerinize işkence etmek istiyorsanız buradan izleyebilirsiniz.

Benzer özelliklerdeki Turkish Superman (Süpermen Dönüyor) hakkındaki kısa belgeseli de buradan izleyebilirsiniz.

Dünyayı Kurtaran Adam filmi 1980’lerin en kötüleri arasında 5. sırada yer alıyor.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...