E-Devlet Giriş İşlemlerinde İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Hizmeti Devreye Girdi

Dünyada hâlen kullanılan en iyi e-hizmetlerin başında yer alan ve turkiye.gov.tr adresinden veya mobil uygulamalar üzerinden erişebildiğimiz e-devlet uygulamasını kullanmayanımız yok. Pek çok hizmeti kolaylıkla oturduğumuz yerden alabildiğimiz uygulamaya “daha fazla güvenlik” sağlayacak olan “iki faktörlü kimlik doğrulama” özelliği geldi.

İki faktörlü kimlik doğrulama hizmeti sayesinde artık e-devlet sistemine giriş için bir kişinin T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresini bilmek yetmiyor. Özellikle kötü niyetli kişilerin istismar edebileceği bir durum böylelikle ortadan kalkmış oldu.


E-devlet sistemine girişte iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanabilmeniz için sistemde “doğrulanmış” bir cep telefonu ve e-posta adresinizin kayıtlı olması gerekiyor. Eğer bunlar varsa, iki faktörlü kimlik doğrulama hizmetini E-Devlet Mobil Uygulaması üzerinden aktive edebiliyorsunuz. Üstelik tek aktivasyon yöntemi de bu değil. E-imza veya Mobil İmza kullanıyorsanız, bunları kullanarak da hizmeti devreye alabilirsiniz.

Hizmeti devreye aldıktan sonra, tarayıcı üzerinden turkiye.gov.tr adresine girip Giriş düğmesini tıkladığınızda sizi karşılayan ekranda her zamanki gibi T.C. Kimlik Numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazıp giriş yapıyorsunuz.

Bu işlemin ardından giriş işleminizi doğrulamanız isteniyor. Doğrulama işlemini E-Devlet Uygulaması üzerinden yapmanız için aşağıdaki ekranda gördüğünüz aşamaya ulaşıyorsunuz.

Uygulamada bekleyen onay işlemi, eğer bildirimlerinizi kapatmadıysanız mobil telefonunuzun bildirimleri arasında görünüyor.

Mobil uygulamaya giriş yaptığınızda ise sizden girişi onaylamanızı veya reddetmenizi isteyen bir ekranla karşılaşıyorsunuz.

Bu ekranda “Onayla” düğmesini tıkladığınızda ise E-Devlet sisteminde oturumunuz açılıyor ve yapacağınız işlemleri yapabiliyorsunuz.

Sistemi ilk kez aktive ederken, eğer yeni tip “çipli” kimlik kartınız varsa ve telefonunuzda NFC teknolojisi destekleniyorsa, E-Devlet Mobil Uygulamasına kimlik kartınızı okutarak (yani kartınızı ekranda gösterildiği şekilde telefonunuzun NFC çipine yakın bir mesafede tutup tanımlamanın tamamlamasını bekleyerek) kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...