LSEV: Dünyanın seri üretime hazır ilk 3D basılan elektrikli otomobili

Çinli Polymaker ve İtalyan XEV firmasının ortaklaşa geliştirdikleri LSEV dünyanın ilk seri üretime hazır 3D baskıyla üretilen elektrikli otomobili olarak duyurdu.

2019’un ikinci çeyreğinde üretime girmesi beklenen otomobil Şangay’daki Çin 3D-Baskı Kültür Müzesi’nde (China 3D-Printing Cultural Museum) kısa bir süre önce düzenlenen basın toplantısında açıklandı.


Şasi, koltuklar ve cam hariç bütün görünür parçaları 3D baskılı üretilen araçta bu yeni tasarım/üretim tekniği sayesinde toplam ayrı parça sayısının 2.000’lerden 57’ye düşürüldü. 3D baskının diğer avantajı da geleneksel yöntemlerle benzer bir otomobil için 3-5 yıl arası bir zaman alan Ar-Ge sürecini 3-12 ay gibi kısa bir süreye çekmesi.

Henüz üretime başlanmamış olsa da LSEV Italyan posta hizmetleri sağlayıcısı Poste Italiane’dan 5000, araç kiralama şirketi ARVAL’den 2000 olmak üzere Avrupa’dan toplam 7000 sipariş almış durumda.

Polymaker CEO’su Dr. Luo Xiaofan, LSEV projesinin “3D baskı kullanan ilk ‘gerçek’ seri üretim projesi” olduğunu belirtiyor. Aslında üretim için 3D baskı kullanan pek çok şirket bulunuyor. Ancak Xiaofan diğer şirketlerin boyut, ölçek ve yoğunluk açısından kendi üretimleri ile karşılaştırılamayacak durumda olduklarını ifade ediyor.

Araç hakkında Polymaker’dan gelen henüz çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak CNBC’nin yakın tarihli bir haberinde, aracın fiyatının yaklaşık 7500 dolar olacağı, 70 km/s maksimum hız ve 150 km menzil değerlerine sahip olacağı belirtildi.

LSEV tamamen şehir içi kullanıma odaklı bir otomobil olarak planlandığından bu değerler gayet uygun görünüyor.

Kaynak: Newatlas

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...