Elon Musk, Türk kullanıcının “erkeksen silersin” tweeti üzerine Tesla ve Space X’in Facebook sayfalarını kapattı

Sosyal Medya devi Facebook geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalı sonrasında Facebook’u Sil #DeleteFacebook kampanyasıyla baş etmeye çalışıyor. Tesla CEO’su Elon Musk da Twitter’dan gelen mesajlar sonrasında Tesla ve Space X’in Facebook sayfalarını kapatarak bu akıma dahil oldu.

Musk’un Facebook sayfalarını kapatmaya sebep olan mesaj @serdarsprofile adındaki bir Türk kullanıcıdan geldi. “Erkeksen Space X sayfanı sil” mesajını gönderen kullanıcıya bir kaç dakika sonra cevap veren Musk, Space X ve Tesla’nın Facebook sayfalarının olduğununun farkında olmadığını belirterek “hemen kapatacağım” dedi ve Facebook’taki bu sayfalar kapatıldı.


Sosyal medyada dünya çapında büyük bir hızla yayılan bu haber sonrasında Facebook’un hisseleri değer kaybına uğradı.

Cambridge Analytica skandalı nedir?

Cambridge Analytica bir kampanya şirketi. Facebook’tan yaklaşık 50 milyon kullanıcının verilerini habersiz olarak işleyerek kişiye özel propagandalar oluşturup en son Amerikan seçimlerinde etkili olduğu ortaya çıktı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili özür diledi. Ancak henüz bu tarz çalışmaların önünü alabilecek bir adım atılmadı.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...