Note 7’nin patlama nedeni ortaya çıkıyor

Samsung Note 7 piyasadan toplatılalı beri patlama haberleri kesildi. Pek çok imrendirici özelliği içerisinde barındıran ve büyük bir çıkış yapıp hüsranla sonuçlanan bu telefonun patlama nedeni üzerine Instrumental firmasının hazırladığı rapor olayın sebebini açıklıyor.

Telefonun tasarımının hatalı olduğunu belirten firma pek çok tasarımda pilin etrafında %10’luk bir boşluk bırakılırken Note 7’de bu boşluğun neredeyse hiç olmadığına dikkat çekiyor.


Note 7’de kullanılan Lityum-Polimer bataryada Lityum Kobalt Oksit (LiCoO2) içeren pozitif bir tabaka ve grafit içerikli negatif bir tabaka bulunuyor. Bu iki tabakanın temas etmemesi için arada elektrolit jöle tabakası bulunuyor. Bu jölenin miktarı az tutulduğu zaman kutuplar birbirine temas edebiliyor. Böylece bataryanın alev alması yada patlaması meydana gelebiliyor.

note-7

Elektrolit tabaka miktarı sınır değerlerde olunca kutupların temas etmesini telefonun üzerine yapılacak küçük bir baskı da tetikleyebilir. Mesela arka cebe konan telefonun üzerine oturulduğunda bu etki oluşabilir. Ayrıca normal kullanım esnasında ısınıp genleşen batarya da içerde sıkışacağından yine aynı etkiyi oluşturabilir.

Note 7 ebatlarında pek çok telefon bulunuyor ancak Samsung bu telefonda kullandığı Stylus kalemi ve diğer donanımlar için tasarım güvenliğinden biraz ödün vermiş görünüyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...