İki tekerlekli ve devrilmeyen elektrikli otomobil: Lit Motors

Silikon Vadisi girişimi olan Lit Motors iki tekerlekli, kendi kendine dengede durabilen yani devrilmeyen, daha çok motosikleti andıran ancak kabini ve direksiyonu ile otomobil olarak da değerlendirilebilecek bir araç üretti.

Gelişmiş bir elektronik denge sistemine sahip olan araç buzlu zeminde dahi devrilmiyor. Az yer kaplaması ve elektrik enerjisi ile çalışması çevre ve kullanım kolaylığı açısından önemli bir avantaj sağlıyor.


2010’da Daniel Kim tarafından kurulan girişim 1000’den fazla ön sipariş aldı. Bununla beraber Zynga’nın kurucusu ve CEO’su Mark Pincus, Google’ın kurucusu ve Alphabet’in CEO’su Larry Page gibi yatırımcılar da destek olmalarına rağmen henüz seri üretime geçilemedi.

Bir kaç yıl önce 20 milyon dolar fon topladığı ve 2 yıl içerisinde seri üretime geçilebileceği konuşulan Lit Motors para peşinde koşarken taklitçiliği ayyuka çıkaran Çinli rakipleri boş durmuyor. Pekin merkezli Lingyun Intelligent Technology (kısaltması Lit oluyor, markanın adını bile taklit etmekten çekinmiyorlar) benzer bir araç prototipi geliştirdi. Üstelik Çinli firma seri üretim için gereken parayı da toplamış bulunuyor.

Larry Page de Lit’i destekleyenler arasında

Araçlar ne kadar benzese de özellikler bakımından iki araç arasında bariz farklılıklar bulunuyor. Örneğin Silikon Vadisi’nden olan Lit Motors’un aracında 10 kW’lık pil takımıyla 150 mil (241 km) menzil sunulurken, Pekinli çakmasında 3 kW’lık, 100 km menzil sunan bir donanım yer alıyor.

Ayrıca Lit Motors 160 km/s maksimum hıza çıkabilirken bu değer Lingyun’da 100 km/s olarak geride kalıyor.

Fiyat konusunda Çinli firmadan bir açıklama bulunmuyor ancak Lit’in 24 bin dolar civarında olması bekleniyor.

Kurucu ve CEO: Daniel Kim

Lit Motors’un denge mekanizmasıyla ilgili patenti

Kaynak: Elektrek

 

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...