Çay Kahve İnsan’ın bu haftaki konuğu dünyaca tanınmış İngilizce eğitim uygulaması Voscreen

Pek çoğumuz Voscreen‘i popüler uygulamalar arasında görüp telefonumuza yükleyip çok kere kullanmışsızdır.

Yabancı filmlerden alınmış en uzunu 15 saniye görüntülerle eğlenceli bir şekilde 9 farklı dil kullanıcılarına İngilizce öğretmeyi hedefleyen bu başarılı uygulama İstanbul’da Türk dil bilimcileri, Türk mühendis ve öğrencileri tarafından geliştirildi ve Haziran ayı itibariyle dünyanın 74 ülkesinden toplam 1.2 milyon kullanıcıya ulaştı.


Uygulama yayına çıktığı sırada şirket bilgileri detaylı sunulmadığından Voscreen‘in kim tarafından hangi ülkede geliştirildiği farkedilmiyordu. Hatta “Çay Kahve İnsan” videosunu izleyene kadar biz de yabancı menşeili bir uygulama olduğunu düşünüyorduk.

iOS ve Android versiyonları bulunan Voscreen’in gelişim stratejisi üç aşamadan oluşuyor. Bunların birincisi olan “hayalet”den yukarıda bahsetmiş olduk. Devamını ve diğer detayları öğrenmek için Voscreen kurucusu Deniz Dündar‘la yapılan röportajı izlemenizi tavsiye ederiz.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...