Alibaba’nın ilk akıllı arabası RX5 ön sipariş almaya başladı

Dünya’nın en büyük e-ticaret sitelerinden Çin menşeili Alibaba.com‘un bir yıldan fazla süren bir geliştirme süreci sonrasında ilk “internet arabası” Car’OS RX5 SUV ön sipariş kabul etmeye başladı.

Taban fiyatı 22.230 $ olan araç Ağustos’ta gönderilmeye başlanacak. Alibaba’nın ortak olduğu Çin’in en büyük otomobil üreticisi olan devlet ortaklı SAIC Motor Corp.’ın geliştirdiği bu araç YunOS işletim sistemini kullanıyor. Alibaba’nın geliştirdiği bu işletim sistemi yine Alibaba’ya ait buzdolabı, elektrikli süpürge ve klima gibi akıllı ev aletlerinde kullanılıyor.


rx5 iç tasarım

Alibaba’nın yeni haber sitesi Alizila‘da yer alan habere göre şirket bütün arabaları IoT (nesnelerin interneti) ekosistemine bağlamayı hedefliyor. RX5 sesli komutları ve navigasyon araçlarını destekliyor. Ayrıca Alipay ödeme sistemi kullanılan yerlerde park yeri, yakıt, kahve siparişi gibi ödemeleri de sürücünün yapabilmesini sağlıyor. RX5’in akıllı haritası WiFi veya GPS ihtiyacı duymuyor. Aracı kullanan her ayrı sürücü için farklı bir “internet ID” atayarak sürücüye özel müzik, ortam sıcaklığı ve restoran gibi tavsiyelerde bulunabiliyor.

rx5 yan tasarım

SUV mimarisindeki araç üç LED ekrana ve sökülüp takılabilen 360 derece kameralar için dört bölmeye sahip.

YunOS’un başkanı Zhang Chunhui işletim sisteminin ilerde “akıllı araba” pazarına girmek isteyen geliştiricilere ve şirketlere açık olacağını ifade ediyor.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...