Çin sosyal medyanın haber kaynağı olarak kullanılmasını yasakladı

Çin Siber İdaresi bu hafta sonu ulusal haber yayınlarında sosyal medya kaynaklı, doğrulanmamış haberlerin temel alınmaması konusunda uyarı yayınladı.

Engadget’da yer alan habere göre kısa bir süre önce kurumun başına yeni bir yönetici atanması sonrasında böyle bir karar alındı. Weibo, WeChat gibi sosyal medyalarda yer alan sahte hikayelerin haber kaynağı olarak gösterilmesini yasaklayan bu düzenleme için “Bir haberi oluşturmak veya gerçekleri çarpıtmak için varsayım ve hayal gücüne dayalı, kulaktan dolma bilgileri kullanmak yasaktır” şeklinde açıklama yapıldı.


Birz tehditvari bir uygulama gibi görünse de haberin doğruluğunun sağlanması, tarafsız, kaynağa dayalı, düzgün içerikle sunulması konusunda yapılan bu düzenleme “baskıcı” olarak değerlendirilmiyor. Uyarılara kulak asmayan kurumlar Çin Siber İdaresi tarafından cezaya tabi tutulacak.

Çin’in sansür tutkusu yeni bir durum değil. Ülkede sadece Great Firewall tarafından engellenmiş genel “kara liste” içinde yer almayan onaylanmış uygulamalar üzerinden servis edilen “sterilize” edilmiş içerikler yayınlayabiliyorlar. Çin hükümeti ayrıca yabancı sitelerin hükümetin onayı olmaksızın yayın yapmalarını engelleyebilecek yeni bir yasa üzerinde çalışıyor.

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...