Facebook nihayet geçmişi silme imkanı veriyor

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bugün kullanıcılara verilerinin kontrolünü sağlayacak önemli bir özellik sunulacağını duyurdu. Artık kullanıcılar geçmiş verileri (tarihçeyi) temizleyebilecek.

“Geçmişi Temizle / Clear History” özelliği, Facebook’ta ziyaret ettiğiniz sayfaları ve hangi reklamları tıklattığınız dahil olmak üzere Facebook’ta yer alan bütün tarama geçmişinizi temizliyor.


İlk olarak bu öğleden sonra Facebook’un F8 konferansında duyurulan özellik Cambridge Analytica skandalı sonrasında hemen herkesin aldığı tepkiyi açık bir şekilde yanıtlıyor. Zuckerberg yaptığı açıklamada, Facebook kullanıcılarının kendi verilerini nasıl kontrol edebilecekleri konusunda komisyon karşısında yeterince açık cevap veremediğini söyledi. Zuckerberg aynı yazıda yeni özelliğin bu sorunu gidermeye yönelik bir girişim olduğunu söyledi:

Bu güncellemeyi kullanıma sunulduktan sonra, etkileşimde bulunduğunuz uygulamalar ve web siteleriyle ilgili bilgileri görebilecek ve bu bilgileri hesabınızdan silebileceksiniz. Bu bilgilerin hesabınızla birlikte saklanmasını bile sağlayabilirsiniz.

Elbette bu seçeneği kullansanız bile, Facebook sizden veri toplamaya tamamen son vermiyor. Facebook’un gizlilik uzmanı Erin Egan’a göre:

Hali hazırda toplu analitiğe sahip uygulamalar ve web siteleri sunacağız. Örneğin, bu bilgileri gönderdiğimiz zaman raporlar oluşturabiliriz. Böylece geliştiricilere, uygulamalarının belirli bir yaş grubundaki erkek veya kadınlarla daha popüler olup olmadığını söyleyebiliriz. Bilgileri, hesabınızla ilişkili bir şekilde saklamadan yapabiliriz. Her zaman olduğu gibi, reklam verenlere asla kim olduğunuzu söylemiyoruz.

 

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...