Instagram kullanıcıları verilerini indirebilecek

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Amerikan senatörleri karşısındaki Cambridge Analytica savunmasının ardından şirketin kardeş uygulaması Instagram tarafından da paylaşımlarla alakalı bir açıklama geldi.

Yakında Instagram üzerinden paylaşılan içerikler tıpkı Facebook’ta olduğu gibi kullanıcı tarafından indirilebilecek.


Instagram yetkilisinin yaptığı açıklama şöyle:

Yeni bir veri taşınabilirliği aracı oluşturuyoruz. Yakında, fotoğraflarınız, videolarınız ve iletileriniz dahil olmak üzere Instagram’da paylaştığınız herşeyin bir kopyasını indirebileceksiniz.

Bu özellik sayesinde kullanıcılar son zamanlardaki verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlama imkanına kavuşacak. Ayrıca içeriğin Instagram’dan alınması, kişisel bir arşiv oluşturma veya basit bir yolla farklı bir sosyal ağda paylaşabilme hususunda da ilk adımlar atılmış olacak.

Instagram’ın sunacağı veri indirme kapsamının tam olarak ne olacağı hakkında yakında daha fazla bilgi paylaşılacak. Takipçiler, takip listesi, yorumlar ve hikayeler gibi unsurları içerip içermeyeceği netleşecek.

Avrupa Birliği’nin GDPR (Genel Data Protection Regulation) gizlilik yönetmelikleri gereği önümüzdeki aydan itibaren bu tür hizmetler veren yazılımlar için veri taşınabilirliğini zaten zorunlu hale geliyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...