Instagram’a 4 yeni özellik geliyor

Instagram son birkaç yıldır acımasız bir tempoda özellikler eklemeye devam ediyor ve yakında duracak gibi de görünmüyor. Uygulama hakkında sızan birkaç yeni özellik ortalıkta dolaşıyor. Bu özelliklerin ne zaman geleceği konusunda bir zaman çizelgesi yok ancak yine de göz atmaya değer.

1 – Portre modu

TechCrunch tarafından ilk kez ortaya çıkarılan bir detay uygulama içinde portre modunun yer alacağına işaret ediyor. Uygulamanın Android sürümünün decompile edilmesi sonucunda “portrait_shutter_icon.png” adlı bir dosyayı farkeden editörler dikey modla fotoğraf çekerken bu düğmenin kullanılacağını tahmin ediyor.


Normalde donanımın izin verdiği cihazlarda yer alan portre modu, cihazınızda bu modu destekleyecek donanım olmasa bile teorik olarak yapay zeka sayesinde kullanılabilir. Yazılım tabanlı portre modu çok başarılı sonuçlar vermeyebilir gibi düşünülse de bunu oldukça başarılı olarak kotaran uygulamalar bulunuyor.

Tabi herşey belirgin değil. Portre modu butonu sadece yerleşik portre modu uyumlu cihazlarda da kullanabilir. Fakat bu olasılık daha düşük. Çünkü bu şekilde uygulandığında Android cihazlar arasında uyum sağlamak daha problemli olacaktır.

2 – Sinemagraflar

Bir ay önce WABetaInfo, uygulamadaki gizli özelliklerin kilidini açmak için bir yöntem kullanarak Instagram’ın kamerasındaki bir Cinemagraph özelliğini gördü ve onu TNW sosyal medya uzmanı Matt Navarra ile paylaştı. Sadece bir ekran görüntüsü bu ancak bu özelliğin bir gün ortaya çıkıp çıkmayacağını kim bilebilir.

Hemen belirtelim, sinemagraf fotoğraf-video arası bir görüntüdür. Fotoğrafta sadece vurgulanmak istenen bölüm hareket halindedir.

Sinemagraph örneği

3 – Görüşmelerinize yıldız koyarak düzenleyin

Yine WABetaInfo’nun bulduğu bu özellik mesajlara yıldız koymayı sağlıyor. Böylece kaybolmasını istemediğiniz yazışmalarınıza yıldız koyarak favorileriniz arasına ekleyebileceksiniz. Gelişmiş filtreleme sayesinde yıldızlı ya da okunmamış mesajları daha rahat bulabileceksiniz.

Verilerinizi İndirin

Günümüzde bulutta depolamak daha faydalı olsa da bazen kendi verilerinizi saklamak isteyebilirsiniz. Instagram, kullanıcıların kendi verilerini sunucudan indirmesine izin verecek gibi görünüyor.

Bu özellik Avrupa Birliği’nden gelen General Data Protection Regulation (Genel Veri Koruma) adlı yeni düzenlemeye bir cevap niteliğinde. Yeni kanunlar bu yılın 25 Mayıs tarihine kadar uygulanabilir olacak.

Instagram sürekli olarak yeni özellikler test ediyor. Bunların tamamının herkesin kullanımına açılacağına dair hiçbir garanti yok. Yine de, test edilen özelliklerin önemli bir bölümünün uygulamanın son sürümlerinde yer aldığı görülüyor. O nedenle bu özellikleri de yabana atmamak gerekiyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...