Yerli girişimcilerin ürettiği GyroTürk hava aracı seri üretime başlıyor

Burcu ve Cem Aydemir çifti 2009 yılında sosyal medyada izledikleri videodan etkilenip başladıkları gyrocopter tarzı hava aracı üretme girişimlerinde seri üretim aşamasına geldiler. Mersin Üniversitesi Haberleşme Bölümü mezunu çiftin GyroTürk adını verdikleri hava aracından 6 tane üretilmiş durumda.

Yurt dışına da satışı gerçekleştirilen GyroTürk’lerin seri üretilerek sektörde söz sahibi bir konuma ulaştırılması hedefleniyor.


İnönü Üniversitesinin düzenlediği Robocot Malatya 2018 Bilim Şenliği’ne katılan ve büyük merak uyandıran GyroTürk’ün üreticisi Aydemir çifti proje için 2011’de KOSGEB desteğinden faydalandıklarını ifade etti. 2015’te projenin başarıyla tamamlanmasının ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaparak TC-UGR kuyruk numarasına sahip oldular. Motor hariç bütün parçalarını kendileri üreten girişimciler seri üretim için gerekli projeyi de KOSGEB’e sunduklarını ve mayıs ayında onaylanmasının ardından seri üretim çalışmalarına başlayacaklarını belirttiler.

Ayda 10 GyroTürk üretilecek

Aydemir çifti GyroTürk projesinde seri üretime geçtikten sonra ayda 10 tane üretmeyi ve yabancı muadillerinden daha uygun fiyata satmayı hedefliyor. İniş kalkış için herhangi bir piste ihtiyaç duymayan hava aracı tarla gibi zeminleri rahatlıkla kullanabiliyor. Havada herhangi bir motor arızası yaşandığında dahi aracın rüzgar gülü mantığıyla çalışacağı ve güvenli bir şekilde iniş yapabileceği vurgulanıyor. GryoTürk için Emniyet Genel Müdürlüğü, belediyeler ve sahil güvenlik gibi kamu kurumları yanında turistik amaçlı olarak otellerden de talep var.

Kaynak: TRT Haber

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...