Google Lookout uygulaması görme engellilere yapay zeka ile yardım edecek

Google görme engellilere günlük hayatlarında yardımcı olabilecek yapay zeka ve görüntü işleme teknolojilerinden yararlanıldığı Lookout isimli bir Android uygulaması geliştiriyor.

Uygulama Google’ın Pixel telefonlarında çalışacak şekilde tasarlandı. Boyuna asılan bir kesede yahut kamerası dışarda kalacak şekilde gömlek cebinde taşınarak kullanılan telefon, bu uygulama sayesinde insanları, basılı metin, tabela, masa, sandalye gibi eşyaları tanıyıp “saat üç yönünde kanepe” gibi sesli ipuçları ile konum bildirebiliyor.


Görme problemi olan insanların daha bağımsız hareket etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan uygulama çevrimdışı çalışıyor ve kullanıcının yaptığı işe bağlı olarak dört farklı modla etrafla alakalı bilgiler verebiliyor. Örneğin günlük işler için “Home / Ev” modunda çalıştırıldığında kanepenin, tablonun veya bulaşık makinesinin nerede olduğunu söyleyen bildirimler duyuluyor. Ofise ortamında “Work & Play / Çalış & Çalıştır” modu seçildiğinde asansörün, merdiven boşluğu, yazıcı gibi şeylere odaklanıyor. Etrafda bulunan tabelaları veya gazete, kitap gibi metinleri seslendirmek için de “Scan / Tara” modu kullanılıyor.

Lookout uygulamasının son modu olan “Experimental / Deneysel” ise henüz geliştirilmekte olan özelliklerini test edebilmek için kullanılıyor.

Microsoft Seeing AI

Lookout uygulaması geçtiğimiz yıl yayınladığı Microsoft’un bir nevi konuşan kamera gibi çalışan iOS’daki “Seeing AI” uygulamasına benziyor. Bu uygulama maalesef Türkiye AppStore’unda yok. Seeing AI, kullanıcı kamerasını insanlara veya nesnelere çevirdiğinde etrafındakileri sesli bir şekilde açıklıyor. Ancak Google’ın geliştirdiği yazılım kullanılan moda bağlı olarak yalnızca önemli nesneleri vurguluyor. Dolayısıyla uygulama gereksiz şeyleri mümkün olduğunca pas geçip çok fazla gürültü çıkarmıyor ve daha kullanışlı oluyor.

Google Lookout bu yılın sonlarında Android kullanıcılara sunulacak.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...