Girişimciler için hafta sonu film önerisi: Steve Jobs

Apple’ın kurucularından Steve Jobs‘un inişli çıkışlı hayatını konu eden filmlerin sayısı artıyor. 2013’de Ashton Kutcher’ın oynadığı “Jobs” filmi pek beğenilmemiş IMDB’de 5.9 puan elde etmişti. Kutcher’in zıplaya zıplaya yürüyüp Jobs’u taklit etmeye çalışması bu antipatinin sebeplerinden biri olabilir.

Bu yazının konusu olan Danny Boyle‘in yönettiği 2015 yapımı “Steve Jobs” filminde Jobs’u Michael Fassbender oynuyor. Filmin senaryosu Walter Isaacson’ın aynı adlı kitabından uyarlanmış ve Macintosh’un lansmanıyla başlayıp Jobs’un hayatındaki önemli noktaları devreler halinde işliyor.


Spoiler vermeden bir filmden bahsetmek zor olduğu için çok fazla detaya girmiyoruz ancak filmin akıcı bir tempoda ilerlediğini ve hepimizin keyif alarak kullandığımız Apple ürünlerinin arkasında yatan büyük acıları gayet iyi yansıttığını söyleyebiliriz.

Jobs ve Wozniak

Steve Wozniak

Çok aktif bir rolde olmasa da Apple’ın diğer kurucu ortağı Steve Wozniak da filmde Jobs’un peşini bırakmıyor. Filmde her ne kadar aralarındaki sorunlar vurgulanıyor olsa da ikilinin birbirlerine gerçekten değer verdikleri biliniyor zira Jobs’un ölümünün ardından Wozniak’la yapılan röportajın sonunda gözyaşlarını tutamamıştı.

 

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...