Bosch’un yeni otomatik sistemi ile aracınızı akıllı telefonunuzla park edin

http://on.mash.to/1OcfkpR

Otomobil parçası üreticisi Bosch en son geliştirdikleri sürücüsüz park sistemini Michigan Farmington Hills’te geçen hafta tanıttı.


Bosch’un yeni sürücüsüz araç sistemi “Home zone park assist / Ev bölgesi park asistanı” akıllı telefonunuzla aracınızı park etmenizi sağlıyor. Tesla ve diğer otomobil firmalarının park sistemlerinden farklı olarak Bosch’un ürettiği bu yeni teknoloji 100 m mesafeye kadar aracınızı park etmek için size kılavuzluk ediyor.

Sistem şu şekilde kullanılıyor. Öncelikle sürücü akıllı telefonuyla bir başlangıç noktası belirliyor. Sonra yürüme hızıyla bir rota belirliyor. Bu ilk sürüşten sonra sistem güzergahı hafızaya alıyor.

Tabi ki sadece körü körüne rota takip eden bir sistemden bahsetmiyoruz. Ön ve arka tamponlarda 12 ultrasonik sensör kullanılıyor. Ayrıca video kameralar da aynaların kenarlarına monte ediliyor. Kameralar herhangi bir şekilde engellenebileceğinden aracın 4 köşesine de radar sensörü yerleştiriliyor.

Sistem güzergaha bırakılan çöp gibi engelleri tespit edip aşabiliyor. Eğer rotayı tamamlayamıyorsa duruyor ve sürücüsüne uyarı gönderiyor.

Ayrıca sistemin çalışması için mutlaka başlangıç noktasına tam riayet etmesi gerekmiyor. 6 m’ye kadar olan sapmaları tolere edebiliyor.

Bosch bu ürününü ilk olarak Kuzey Amerikada 2019’da piyasaya sürecek.

Kaynak: Mashable

 

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...